Naczelny rabin Ukrainy i Kijowa Mosze-Reuwen Azman wezwał we wtorek ukraińską Centralną Komisję Wyborczą do wydłużenia głosowania podczas drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, która odbędzie się 21. kwietnia br. Według rabina wierzący Żydzi nie mogą obecnie wziąć udział w tym głosowaniu, ponieważ zabrania im tego religia.

Mosze-Reuwen Azman opublikował we wtorek w mediach społecznościowych pismo, które wystosował do CKW w imieniu Ogólnoukraińskiego Kongresu Żydowskich Wspólnot Religijnych. Napisał w nim, że drugą turę wyborów prezydenckich wyznaczono na drugi dzień święta Paschy, “podczas którego według żydowskiego prawa jest zabroniona jakakolwiek praca do wzejścia gwiazd”. W związku z tym rabin poprosił Komisję o wydłużenie głosowania do godziny 22.30 przynajmniej – w wielkich miastach, po jednej komisji wyborczej w każdym mieście.

W opinii rabina wydłużenie głosowania pozwoli obywatelom, którzy wyznają judaizm, na zrealizowanie swoich praw wyborczych.

Zamknięcie komisji wyborczych w wyborach prezydenckich na Ukrainie jest zaplanowane na godzinę 20, podczas gdy zachód słońca w Kijowie tego dnia nastąpi o godzinie 20.01.

Mosze-Reuwen Azman jest jednym z dwóch głównych rabinów Ukrainy. Naczelnym rabinem Ukrainy tytułuje się również Yaakov Dov Bleich.

Jak pisaliśmy, w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie spotkają się urzędujący prezydent Petro Poroszenko oraz komik Wołodymyr Zełenski, który jest z pochodzenia Żydem. Zełenski powiedział ostatnio w wywiadzie francuskiemu filozofowi i dziennikarzowi Bernardowi-Henri’emu Lévy’emu, fakt iż jest Żydem, znajduje się na “20. miejscu jego charakterystyki”. Wiązany z Zełenskim ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski, który również jest Żydem, powiedział izraelskiej gazecie Makorrishon, że Zełenski “nie jest religijny, ale pracujemy nad tym, żeby przynajmniej przestrzegał szabatu. To nie jest proste dla człowieka jego zawodu, oprócz tego nie jest łatwo reklamować judaizm na Ukrainie”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply