Obchody rocznicy urodzin przedwojennego wojewody potrwają na Wołyniu do listopada.

Wczoraj w Łucku, stolicy obwodu wołyńskiego na Ukrainie, odbyła się uroczysta akademia z okazji 125. rocznicy urodzin Henryka Józewskiego, wojewody wołyńskiego w latach 1928-1938.

Akademia była pierwszym wydarzeniem z całego cyklu imprez poświęconych rocznicy urodzin Józewskiego. W ramach cyklu do listopada 2017 roku zaplanowano na Wołyniu organizację okrągłych stołów, wycieczek, konferencji, wystaw oraz prezentacji.

Obchody rocznicy urodzin Józewskiego są organizowane wspólnie przez miejscowy uniwersytet im. Łesi Ukrainki, Konsulat Generalny RP w Łucku oraz Klub Polski w Łucku.

Postać Henryka Józewskiego w ukraińsko-polskich stosunkach jest wyjątkowa. To człowiek, który stał, jak można powiedzieć, pośrodku między Polakami a Ukraińcami, chociaż, jak sam pisał, był Polakiem, zaufanym Polski oraz ukraińskim wiceministrem, zaufanym Ukrainy. Zdaje mi się, że tak można opisać 10 lat, które Józewski spędził na Wołyniu. Józewski nie rozdzielał Polaków i Ukraińców jakąś barierą, dla niego losy naszych narodów ściśle były splecione i wzajemnie wpływały na siebie. – powiedział podczas akademii wicekonsul RP Marek Zapór.

Polityka prowadzona przez 10 lat przez wojewodę Józewskiego na Wołyniu, nazywana „eksperymentem wołyńskim” wywołuje do dziś skrajne oceny. Prowadzona w duchu prometejskim przyczyniła się do upodmiotowienia Ukraińców. Józewski wspierał kulturę i spółdzielczość ukraińską, promował szkoły dwujęzyczne. Angażował Ukraińców w działalność samorządową. Spotykała go z tego powodu krytyka ze strony środowisk narodowych. Dr Lucyna Kulińska nazwała politykę Józewskiego na Wołyniu “antypolską”.

CZYTAJ TAKŻE: Polityka II Rzeczypospolitej wobec Ukraińców

Kresy.pl / Wołynśky Nowyny

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply