Kolejna próba odsłonięcia posągów lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie

Ochrona Cmentarza Łyczakowskiego zatrzymała czterech mężczyzn, którzy uszkodzili pudła zasłaniające posągi lwów stojące przed Łukiem Sławy na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Była to kolejna próba odsłonięcia posągów, które od 2015 roku są zasłonięte przed wzrokiem odwiedzających paździerzowymi płytami.

Do incydentu doszło w niedzielę około godziny 14:50 czasu lokalnego (13:50 czasu polskiego). Jak podaje strona internetowa Rady Miasta Lwowa, ochrona cmentarza dzięki zamontowanym kamerom zauważyła grupę młodych osób, które próbowały uszkodzić pudła, w których znajdują się posągi lwów. Osoby te zostały zatrzymane a na miejsce wezwano policję.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Te cztery młode osoby zostały zatrzymane, z nimi pracuje policja. Uszkodzenia konstrukcji [pudeł – red.] są nieznaczne, wyłamano skrawek powierzchni około 35 centymetrów” – powiedział portalowi Rady Miasta Lwowa dyrektor Cmentarza Łyczakowskiego (którego częścią jest Cmentarz Obrońców Lwowa) Mychajło Nahaj.

Ukraińskie media nie podały dotychczas narodowości zatrzymanych osób.

Posągi dwóch lwów, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis „Zawsze wierny” a drugi godło Polski i napis „Tobie Polsko”, strzegły wejścia na Cmentarz Obrońców Lwowa (popularnie nazywany Cmentarzem Orląt” od początku jego założenia. W 1971 roku sowieckie władze zabrały posągi lwów z cmentarza, usunęły z tarcz polskie inskrypcje i ustawiły rzeźby w dwóch różnych miejscach Lwowa. Posągi wróciły na swoje miejsce w grudniu 2015 roku dzięki staraniom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W miejscach, gdzie dotychczas stały oryginalne lwy, ustawiono ich kopie. Do czasu konserwacji zaplanowanej na wiosnę 2016 roku oryginalne posągi umieszczono w drewnianych pudłach. Do konserwacji jednak do tej pory nie doszło, ponieważ ukraińskie władze twierdzą, że lwy trafiły na cmentarz „nielegalnie”.

PRZECZYTAJ: Szeremeta: Usunąć lwy z Cmentarza Orląt, to symbol okupacji [+FOTO]

Przypomnijmy, że w nocy z wtorku na środę niezidentyfikowane osoby całkowicie rozbiły przynajmniej jedno z pudeł, którymi ukraińska administracja zabudowała pomniki dwóch lwów stojące przy Łuku Sławy. Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie „chuligaństwa”. W lipcu tego roku grupa młodych Polaków zaczęła rozbijać pudła. Gdy zaczęła interweniować ochrona, mężczyźni rozbiegli się. Przejeżdżający ulicą obok patrol ukraińskiej policji zatrzymał jednego z Polaków, który „po polsku oświadczył, że zdecydował się >>uwolnić lwy<<”. Sąd uznał go winnnym „drobnego chuligaństwa” i nałożył na niego grzywnę w wysokości 85 hrywien (ok. 12 złotych) oraz zasądził zwrot kosztów sądowych w wysokości 340 hrywien (ok. 47 złotych). Wcześniej również dochodziło do podobnych prób odrywania płyt zakrywających posągi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: polscy studenci skazani za „chuligaństwo” na Cmentarzu Orląt.

Kresy.pl / city-adm.lviv.ua

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Współczesny tzw. „patriotyzm” ukraiński w wydaniu banderowskim trudno pojąć bez wiedzy o jego antychrześcijańskiej podbudowie teoretycznej (tezy Dońcowa) a także wiedzy o jego antyludzkim i antychrześcijańskim zastosowaniu w praktyce kiedyś i dziś!
  Przykład w czasie przeszłym – kiedyś to; krwawe, zdziczałe, antyludzkie ludobójstwo wszystkich narodowości w ramach tzw. czystki etnicznej; żydowskiej, polskiej, ormiańskiej, cygańskiej, czeskiej i pozostałych tzw. „cudzeńców” po napaści na II Rzeczpospolitą agresorów – hitlerowskich Niemiec i ZSRR!
  Aktualny przykład chorego „patriotyzmu” odmiany banderowskiej w czasie teraźniejszym – dziś, to;
  – zasłonięcie posągów lwów w prymitywne opakowania co świadczy nie tylko o wielkiej głupocie ale także o prymitywnym skrajnie schizofrenicznie chorym i dokuczliwym „nacjonalizmie” póki co bezkrwawym!
  – fakt umieszczenia na elewacji szkoły polskiej we Lwowie przez Radę Miasta popiersia jednego z największych krwawych rzeźników Polaków! https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
  W Polsce nikomu i nigdzie nawet w tzw. pipidówce nie przyszło by do głowy urzędowo wieszać popiersie jakiegoś Polaka np. poetę Słowackiego a co dopiero jakiegoś krwawego rzeźnika Ukraińców!
  Nasuwa się pod rozwagę jedno z polskich przysłów sprawdzonych wiele razy – cytat „lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć” !!!!!!!

 2. jwu
  jwu :

  Im częściej pojawiają się tego typu incydenty ,tym bardziej utrwalam się w pewności ,że za tym stoją sami Ukraińcy,chcący usunąć lwy z cokołów.A jako usprawiedliwienie podadzą ,że nie chcą tam pielgrzymek (domniemanych) „polskich ekstremistów”? Którzy każdorazowo niszcząc skrzynie (zakrywające lwy), zakłócają porządek tego miejsca i narażają miasto na dodatkowe koszta związane z nową zabudową.