Ukraińska sekcja Polskiego Radia uznała, że oddanie przez kibiców Śląska Wrocław hołdu Lwowskim Orlętom było „prowokacją”.

W ukraińskojęzycznym artykule zamieszczonym w środę na portalu Programu dla Zagranicy Polskiego Radia S.A. opisano działania Służby Bezpieczeństwa Bezpieczeństwa w sprawie akcji kibiców wrocławskiego klubu, do której doszło na Cmentarzu Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarzu Orląt) 4. listopada br.

Jak pisaliśmy, kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w ostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości. Odwiedzili także Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie na tle katakumb rozwinęli transparenty z hasłem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. Powyżej powieszono transparent w biało-czerwonych barwach z nazwą wrocławskiego klubu. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac. W akcji brało udział 12 (w innej wersji 13) kibiców.

Mimo, że dyrekcja Cmentarza Łyczakowskiego, do którego należy Cmentarz Orląt, nie wezwała policji uznając, że nie doszło do złamania prawa, sprawą zajęła się Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Jak napisała ukraińska sekcja Polskiego Radia, „ukraińskie specsłużby identyfikowały obywateli polskich, który dokonali prowokacji na Cmentarzu Łyczakowskim”. Słowo „prowokacja” znalazło się również w tytule artykułu Polskiego Radia.

CZYTAJ TAKŻE: Hanuszczyn wezwał do ukarania kibiców Śląska, którzy uczcili Orlęta Lwowskie

Powołując się na SBU napisano także, że „od razu po incydencie na Cmentarzu Łyczakowskim pracownicy Służby rozpoczęli sprawdzanie prowokacyjnych działań na tym cmentarzu”. Według tych doniesień eksperci SBU studiują fotografie i nagrania z monitoringu.

Opisując akcję polskich kibiców Polskie Radio określiło także rozwinięty przez nich transparent jako „antyukraiński”. Słowa o „prowokacyjnej akcji” znalazły się również w podsumowaniu artykułu, w którym napisano też, że stali za nią „polscy nacjonaliści”.

Artykuł ukraińskiej sekcji Polskiego Radia całkowicie powiela ton ukraińskich mediów, które opisują akcję polskich kibiców w kategoriach „prowokacji”.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz oburzony postawą kibiców Śląska na Cmentarzu Orląt. „To Lwów a nie Polska”

Kresy.pl / polradio.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Yogi
    Yogi :

    A “polskie radio” nazywa się polskim tak dla zmylenia przeciwnika, czyli Polaków. Podobnie jest ze stwierdzeniami, że PIS to prawica, a Polska to suwerenne państwo. Szacun dla SW.