Ukraińskie służby ścigają kibiców Śląska Wrocław

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała kibiców Śląska Wrocław, którzy na Cmentarzy Łyczakowskim uczcili Orlęta Lwowskie rozwijając transparent z patriotycznym hasłem i zapalając race – informuje ukraińska sekcja Radia Swoboda.

SBU poinformowała dziennikarzy, że od razu po tym wydarzeniu pracownicy służb specjalnych rozpoczęli czynności operacyjne, gromadząc zdjęcia oraz zapis wideo. Obecnie zebrane materiały są analizowane przez ekspertów. Jak informuje Radio Swoboda, na Cmentarzu Orląt we Lwowie zostały wcześniej zainstalowane cztery kamery monitoringu.

Niestety, w ochronie pracuje niewiele osób, a obszar jest wielki. Być może zwiększymy ich liczbę oraz liczbę ludzi siedzących przy wideomonitoringu. SBU zabezpieczyła wszystkie zapisy z kamer – powiedział Radiu Swoboda dyrektor Cmentarza Łyczakowskiego Mychajło Nahaj, tłumacząc się dlaczego ochrona nie zauważyła akcji kibiców Śląska Wrocław, dowiadując się o niej dopiero cztery dni później.

Artykuł Radio Swoboda to kolejny etap histerii jaką na Ukrainie wywołali kibice Śląska Wrocław zapalając race i rozwijając biało-czerwone transparenty z napisem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. W przytaczanym tekście określono je mianem „antyukraińskiego biało-czerwonego transparentu z okazji „100-lecia walko Polaków przeciwko ZUNR [Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej]”.

Stowarzyszenie Wielki Śląsk dla Orląt Lwowskich

Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk składa hołd największym polskim bohaterom w 100. rocznice obrony Lwowa: "ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA".

Publiée par Stowarzyszenie Wielki Śląsk sur Samedi 10 novembre 2018

Wcześniej głos w tej sprawie zabrał m.in. dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej kłamca wołyński Wołodymyr Wjatrowycz oraz Ołeksandr Hanuszczyn, przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego, który wezwał do ukarania kibiców Śląska Wrocław.

Hanuszczyn kilka dni temu zwrócił się do policji, prokuratury, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz ukraińskiej straży granicznej z wezwaniem do reakcji na akcję polskich kibiców, którą nazwał „cynicznym aktem szowinizmu nakierowanym na wzniecanie waśni międzynarodowych”. Jego zdaniem fani drużyny z Wrocławia „otwarcie znieważyli ukraińską historię i kulturę nazywając Lwów polskim miastem a ukraińskich bojowników za ojczyznę złoczyńcami”. Ukraiński urzędnik domagał się także ustalenia personaliów kibiców, którzy brali udział w akcji i objęcia ich zakazem wjazdu na Ukrainę.

Zobacz także: Żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, bryluje na polskich salonach – Ołeksandr Hanuszczyn

Jak pisaliśmy wcześniej, kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w przedostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości. Odwiedzili także Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie na tle katakumb rozwinęli patriotyczne transparenty. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac. Kibicom, których było 12, udało się wejść na cmentarz przez tylną bramę, unikając ochrony obiektu.

Radiosvoboda.org / Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. uvara
    uvara :

    Powiem tak, cmentarz, czy to ukraiński czy polski czy jakikolwiek inny to nie miejsce do odpalania stadionowych rac, więc w tym wypadku uważam, że granica została jednak przekroczona. Nie zmienia to faktu, że jest wyraźna asymetria w działaniach ukraińskiego i polskiego MSZ/MSW w kwestiach wzajemnych stosunków.

  2. vader213
    vader213 :

    Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i panią Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.