Dyplomata USA: w ciągu najbliższych 3 miesięcy zdecyduje się los Ukrainy

Nadchodzące trzy miesiące są krytyczne dla przyszłości Ukrainy w kolejnych pięciu latach. – uważa specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA na Ukrainę Kurt Volker.

Jak podaje kanał TSN, słowa amerykańskiego dyplomaty padły w ubiegłym tygodniu podczas przesłuchań w Senacie USA. „Podkreślając potrzebę komunikowania się z prezydentem Zełenskim, oświadczam: przyszłość Ukrainy na najbliższe pięć lat zdecyduje się w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Będzie to zależało od tego, jak odbędą się wybory [parlamentarne], jak Zełenski utworzy rząd, czy będzie w stanie podjąć niezależne działania, jako prezydent Ukrainy, bez poddawania się złym wpływom jakiejkolwiek osobistości lub oligarchów. Wszystko to są bardzo krytyczne rzeczy. I w tym czasie on musi mieć pewność, że ma w tym pełne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych i Europy” – mówił Volker.

Zdaniem specjalnego wysłannika Departamentu Stanu Ukraina jest obecnie w bardzo niestabilnej sytuacji. „Dopiero co odbyły się tam wybory, prezydent Zełenski dostał 73 proc. głosów, ale ponieważ nie brał wcześniej udziału w polityce, ma zero miejsc w parlamencie. Ukraina przygotowuje się do przyspieszonych wyborów parlamentarnych, a głównym zadaniem nowego prezydenta jest przekształcenie jego 73-procentowego poparcia na miejsca w parlamencie, aby mógł on przeprowadzić poważne reformy. To polityczne wyzwanie, które przed nim stoi” – uważa dyplomata.

Volker mówił, że poprzedni prezydent również przeprowadzał reformy, lecz wybory pokazały, że „ukraiński naród potrzebuje jeszcze więcej reform”. Zdaniem Volkera dopóki Zełenski będzie dotrzymywał swoich obietnic, USA powinny udzielać mu wsparcia. Jako jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed nowym prezydentem dyplomata wymienił opór systemu oligarchicznego na Ukrainie.

Wypowiedzi Volkera wzbudziły zaniepokojenie związanego z nacjonalistyczną Swobodą portalu Whołos, który zadał szeregowi ukraińskich ekspertów pytanie, co miał na myśli amerykański dyplomata mówiąc o „zdecydowaniu się losu Ukrainy” w najbliższych miesiącach. Wśród nich panowała opinia, ze Volkerowi chodziło o wynik wyborów parlamentarnych i ich wpływ na przyszłość Ukrainy a nie o „teorie spiskowe”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Putin na Krymie: Ukraina zbuduje swoją przyszłość wspólnie z Rosją

Kresy.pl / TSN / Vgolos
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz