NYT: Orban “napuścił” Trumpa na Ukrainę

Niechętna Donaldowi Trumpowi amerykańska prasa usiłuje ustalić, kto tak negatywnie nastawił amerykańskiego prezydenta wobec Ukrainy, że ten posunął się do stwierdzenia, iż mieszka tam “wielu okropnych ludzi”. Z jej ustaleń wynika, że jedną z takich osób mógł być premier Węgier Viktor Orban.

Jak przypomniał we wtorek New York Times, Trump przyjął Orbana w Gabinecie Owalnym 13 maja br. roku. Według źródeł nowojorskiej gazety zaproszeniu Orbana do Białego Domu sprzeciwiali się ówczesny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton i Fiona Hill z Rady Bezpieczeństwa Narodowego, jednak przeważyło zdanie przychylnego węgierskiemu premierowi Micka Mulvaneya p.o. szefa personelu Białego Domu.

“Nawiązując do poglądów Putina, Orban publicznie oskarżył Ukrainę o ucisk jej węgierskiej mniejszości i zwrócił uwagę na część Ukrainy o dużej węgierskiej populacji [Zakarpacie – red.]. Jego rząd oskarżył Ukrainę o bycie +półfaszystowską+ i starał się zablokować ważne dla Ukrainy spotkania z Unią Europejską i NATO” – pisze NYT. Jak podawała wówczas prasa, temat ucisku mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu rzeczywiście został podniesiony przez Orbana podczas rozmowy z Trumpem.

PRZECZYTAJ: Węgierski minister nazwał ukraińską ustawę oświatową “półfaszystowską”

Zaledwie 10 dni po przyjęciu Orbana Trump spotkał się kilkoma amerykańskimi urzędnikami, którzy wrócili z Kijowa z inauguracji prezydenta Zełenskiego – sekretarzem energii Rickiem Perrym, ambasadorem USA w UE Gordonem D. Sondlandem i specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu na Ukrainę Kurtem Volkerem. Zapewniali oni Trumpa, że Zełenski jest reformatorem, który zasługuje na amerykańskie wsparcie. Jednak, jak twierdził na przesłuchaniu w Izbie Reprezentantów Volker, Trump powiedział im, że Ukraina jest skorumpowanym krajem, pełnym “okropnych ludzi”, którzy podczas wyborów w 2016 roku “próbowali go zniszczyć”. W związku z tym Volker wyraził w Izbie Reprezentantów przypuszczenie, że opinia Trumpa o Ukrainie była kształtowana pod wpływem innych osób – wymienił w tym kontekście prawnika Trumpa Rudy’ego Giulianiego.

Jak pisze NYT, wizyta Orbana w Białym Domu znalazła się kręgu zainteresowania kongresmenów po tym, jak w ubiegłym tygodniu zastępca asystenta sekretarza stanu George P. Kent zeznał, iż była ona jednym z czynników kształtujących opinię Trumpa o Ukrainie. Kent wskazał również na rozmowę telefoniczną Trumpa z Putinem z 3 maja br. oraz wpływ Rudy’ego Giulianiego. Kent nie przekazywał jednak informacji z pierwszej ręki, lecz opierał się na relacjach innych osób.

Ukraina znalazła się w centrum zainteresowania amerykańskich mediów od czasu wszczęcia procedury impeachmentu wobec Trumpa przez Izbę Reprezentantów. Zdaniem Demokratów Trump nadużył władzy naciskając na ukraińskie władze, by wszczęły postępowanie wobec Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena ubiegającego się o nominację Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich.

Kresy.pl / nytimes.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply