Afera taśmowa na Ukrainie – wyciekły nagrania rozmów Poroszenki, m.in. z Bidenem

Deputowany ukraińskiego parlamentu Andrij Derkacz opublikował nagrania rozmów telefonicznych, na których słychać, jak osoby o głosach byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena oraz byłego sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego omawiały wewnętrzne sprawy ukraińskiej polityki, m.in. obsadę kluczowych stanowisk.

Nagrania zaprezentował we wtorek na konferencji prasowej pozafrakcyjny deputowany Andrij Derkacz twierdząc, że otrzymał je od nieokreślonych „dziennikarzy śledczych”. Derkacz mówił, że uzyskał informację, że nagrania rozmów zostały wykonane osobiście przez Poroszenkę.

Część rozmów zaprezentowanych przez deputowanego Derkacza dotyczy usunięcia ze stanowiska ukraińskiego prokuratora generalnego Wiktora Szokina. „Chciałbym zachęcić pana do rozważenia rozwiązania problemu zastąpienia prokuratora generalnego Szokina, ponieważ moim zdaniem zablokował on oczyszczenie prokuratury generalnej” – mówiła do domniemanego Petra Poroszenki osoba przedstawiona jako John Kerry. Do rozmowy miało dojść 3 grudnia 2015 roku. Kolejna rozmowa pochodzi z 22 marca 2016 roku. Mieli w niej uczestniczyć Poroszenko i ówczesny wiceprezydent USA Joe Biden. Osoba o głosie Bidena powiedziała w jej trakcie, że warunkiem przyznania Ukrainie gwarancji kredytowych na 1 mld dolarów jest zmiana prokuratora generalnego. W odpowiedzi Poroszenko zaproponował zastąpienie Szokina Jurijem Łucenką zaznaczając, że „jeśli pan uważa, że kandydatura upolityczniona nie pasuje z waszego punktu widzenia, odwołam swoją propozycję”.

W rozmowie z 13 maja, dzień po wymianie Szokina na Łucenkę, słychać jak osoba o głosie Bidena gratuluje ukraińskiemu prezydentowi z powodu tej decyzji. Zdaniem Amerykanina dla nowego prokuratora będzie „krytycznie ważne, by pracować nad naprawą szkody, którą wyrządził Szokin”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W trakcie tej rozmowy osoba przedstawiona jako Poroszenko pochwaliła się „znacznym postępem w sferze reform” dodając, że chodzi o podniesienie o 100 proc. opłat za usługi komunalne, „mimo iż MFW oczekiwał tylko 75 proc.”.

W jednej z kolejnych rozmów Poroszenko skarżył się Bidenowi, że frakcje Samopomocy (której liderem jest mer Lwowa Andrij Sadowy), Batkiwszczyny Julii Tymoszenko i Partii Radykalnej nie chcą poprzeć jego kandydata na nowego premiera, Natalię Jaresko. Poroszenko stwierdził, że Amerykanie mają „znaczny wpływ” na liderów Samopomocy i poprosił ich, by wzmogli na nich nacisk, by Samopomoc głosowała za kandydaturą Jaresko. Ukraiński prezydent wezwał też Bidena do nieprzyznawania grantów partii Sadowego.

Tematem domniemanych rozmów Bidena z Poroszenką była też nacjonalizacja PrywatBanku należącego do oligarchy Kołomojskiego, na co nalegali Amerykanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem Andrija Derkacza ujawnione nagrania są dowodem na „korupcję i zdradę państwa” przez Petra Poroszenkę. Derkacz powiązał naciski Bidena w sprawie odwołania Wiktora Szokina ze sprawą ukraińskiej spółki naftowej Burisma. W radzie nadzorczej tej firmy, podejrzewanej m.in. o pranie brudnych pieniędzy na kwotę ponad 33 mln. dol., zasiadał Hunter Biden – syn Joe Bidena. Derkacz podkreślał, że w trakcie jednej z rozmów Poroszenko mówił Bidenowi, że nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy Wiktora Szokina.

Przypomnijmy, że domniemane naciski Donalda Trumpa na ukraińskie władze w sprawie wznowienia śledztwa w sprawie Burismy i interesów Bidenów na Ukrainie miały związek ze wszczęciem procedury impeachmentu w USA w ubiegłym roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Unian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  pik :

  Derkacz zasugerował również, że ten miliard dolarów, którym Biden zachęcał Poroszenkę do zwolnienia Szokina poszedł na zamówienia broni do zakładów: Rybalska Kuźnia, Bogdan i UkrOboronProm. To miało wynikać z wypowiedzi wicepremier Klimpusz Cyncadze. Właścicielami tych pierwszych firm byli Poroszenko i Swinarczuk, a trzecia ściśle powiązana. Głos Poroszenki zaproponował głosowi Bidena zatrudnienie starszego amerykańskiego pokuratora (Poroszenko zapomniał nazwisko – został nim Bogdan Witwickij – Poroszence zależało na swojsko brzmiącym nazwisku) jako doradcy, aby reprezentował w ukraińskiej prokuraturze amerykańskie interesy (nawet został przewodniczącym komisji wybierającej generalną inspekcję Genprokuratury), a genprokiem zostanie Łucenko (kum Poroszenki bez prawniczego wykształcenia – należało zmienić ustawę). Po kilku miesiącach okazało się (NABU) o dużych transferach (3,4mln$), które prały się przez Burismę i trafiały na konta zagranicznych firm (czyich nie precyzuje). Poroszenko tłumaczy się z powodu nieprzyjęcia części reform forsowanych przez USA (mniejszość koalicyjna rządu w parlamencie – 201 głosów i brak do 226). Ale to nie problem – decydują o zakupie głosów. Poroszenko prosi o naciski na Samopomoc przez ograniczenie finansowania ich przez USA m.in. dla przeforsowania kandydatury Jareśko, a szczególnie do zmian w konstytucji. Dzisiaj Samopomoc wtopiła się w partię Gołos (przystawka Europejskiej Solidarności P.Poroszenki) piosenkarza Wakarczuka. Biden żąda zamknięcia PriwatBanku Kołomojskiego, bo jest on jak „drzazga w dupie” (cyt.) i obiecuje kolejny kredyt z MFW oraz fizyczne bezpieczeństwo Poroszence. W wyniku tych rozmów prokuratura podporządkowuje się Skworelidze (sterowanego Bidenem), 3 frakcje z 5 w Wierchownej Radzie podporządkowane Bidenowi, rada ministrów w całości kontrolowana przez Bidena. Największe przedsiębiorstwa państwowe: NieftieGaz, UkrZaleznica, UkrPoczta, OszczadBank, UkrOboronProm obsadzone przez „sorosiat” (tak nazywają na Ukrainie najemników finansowanych przez Sorosa) lub „zagranicznych turystów” zarobkowych (polscy sławni dyrektorzy to np. Nowak i Balczun).
  Prokurator Kulik (strasznie męczy się czytając po ukraińsku) zwolniony za nadgorliwość:
  Przedstawiciele USA wtrącający się w pracę prokuratury od 2014r: ambasador M.Jowanowitch, J.Kent, K.Grinway. Osoby te miały wgląd we wszystkie państwowe gospodarcze finansowania oraz w toczące się postępowania prokuratorskie (dotyczące m.in. Janukowycza i otoczenia). Na tej podstawie amerykańskie władze nakładały sankcje na polityków powiązanych z Janukowyczem. Kulik przedstawia również mechanizmy przelewów kapitałów przez Burismę na amerykańskie konta za doradztwo i lobbing. Wg niego konta powiązane były z Demokratami. Po zmianie genproka na „zielonego” Raboszapkę śledztwo w sprawie Burismy zamieciono pod dywan, a prokuratorów usunięto i dokumenty odesłano do NABU.
  Zapisy i dokumenty przesłano również do Waszyngtonu co ucieszy Trumpa.