W ostatnich dniach obserwowany już wcześniej spadek produkcji benzyny tylko przyspieszył. Oznacza to kłopoty rosyjskiej gospodarki.

Jak podała agencja informacyjna Intefax w okresie 6-12 kwietnia br. wytwórczość benzyny zmniejszyła się w Rosji o 14,6 proc. do poziomu 616,1 tys. ton. Oznacza to, że spadek produkcji paliw tylko przyspieszył, bowiem w tygodniu przed 6 kwietnia wyniósł on tylko 9 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Interfaxu najmniejszej redukcji uległa produkcja oleju napędowego. Skurczyła się ona w omawianym okresie tylko o 1,7 proc. do łącznej masy 1,558 mln ton. W tym przypadku spadek produkcji nawet nieco zwolnił bowiem w poprzednim tygodniu wyniósł on 2 proc.

Mimo spadku podaży zmniejszała się też cena benzyny. Jak podał we wtorek Interfax proporcja tego spadku była różna w różnych regionach Rosji. W Republice Ałtaju spadek wynosił 40-45 kopiejek za litr. W Kraju Krasnojarskim spadki były mniejsze, w granicach 13-25 kopiejek. W Republice Tuwa wyniosły one 12-15 kopiejek. W Dagestanie obniżka była wyraźnie większa – na poziomie 34 kopiejek. Jednak w skali Rosji uśredniony spadek ceny najpopularniejszego rodzaju benzyny jest minimalny i wyniósł zaledwie o 3 kopiejki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zmniejszenie produkcji paliw może być związane ze zmniejszonym popytem na rynkach. W Rosji wprowadzone są kolejne ograniczenia ruchu w związku z działaniami na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS COVID-19. Ograniczono między innymi ruch miedzy regionami. W dodatku przy okazji pandemii i kilkutygodniowej wojny cenowej na rynku ropy między Rosją, a Arabią Saudyjską doszło do znacznego spadku cen tego surowca.

Czytaj także: W Rosji władze chcą znieść podatek PIT dla najmniej zarabiających

interfax.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz