Rosja wezwała Izrael do zaprzestania ataków powietrznych na cele w Syrii. Poinformowała o tym w środę na briefingu rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa.

Zacharowa skrytykowała ostatnie naloty izraelskiego lotnictwa na cele w południowej Syrii. Według niej Izrael łamie prawo międzynarodowe samowolnie atakując terytorium suwerennego państwa.

“Stwarzanie atmosfery wrogości w regionie, według naszych ocen, nie leży w interesie narodowym żadnego bliskowschodniego państwa, w tym Izraela. Nie można dopuścić, by Syria, która ucierpiała podczas wojny, stała się areną rozgrywek geopolitycznych. Wzywamy wszystkich do zastanowienia się na temat konsekwencji prowokowania nowej rundy chaosu na Bliskim Wschodzie” – mówiła Zacharowa.

Izrael regularnie atakuje z powietrza cele w Syrii, choć rzadko się do tego przyznaje. Izraelczycy twierdzą, że zwalczają w ten sposób irańskie i proirańskie oddziały stanowiące zagrożenie dla Izraela. Jak pisaliśmy, według agencji AFP premier Netanjahu i inni izraelscy urzędnicy coraz chętniej w ostatnim czasie komentują uderzenia na cele w Syrii. Może to być taktyka obliczona na zdobycie popularności przed wyznaczonymi na 9. kwietnia wyborami w Izraelu.

Ostatnio izraelskie lotnictwo bombardowało Syrię w nocy z niedzieli na poniedziałek. Była to odpowiedź na wystrzelenie w stronę Izraela rakiety z terytorium Syrii. Jak twierdzono, atakowano brygadę al-Kuds, elitarną jednostkę irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Izraelskie rakiety miały także trafić w zestawy syryjskiej obrony powietrznej, która odpowiedziała ogniem na nalot izraelskich F-16. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w wyniku izraelskiego ataku 4 syryjskich żołnierzy zginęło a 6 zostało rannych. Zachodnie media powołując się na syryjską opozycję pisały o 11 poległych. Według mediów Izraelczycy zniszczyli m.in. rosyjski zestaw przeciwlotniczy “Pancyr S-1”.

Kresy.pl / Interfax

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

   • jwu
    jwu :

    @lp Nie doigrają się,bo jest to za cichym przyzwoleniem Putina.Rosji (pomimo tego ,że Iran jest sojusznikiem w Syrii) nie jest na rękę ,by kraj ten zdobywał coraz to silniejszą pozycję w ww.kraju.Bo to się może wiązać z tym ,że w przyszłości przeprowadzą do wybrzeża morza Śródziemnego gazociągi i ropociągi i zaczną na wielką skalę handlować z Europą ? A tym samym wypchną Rosję z rynku.

  • Tutejszym
   Tutejszym :

   @Willgraf masz 100% racji.bezwzględnie wprowadzić zakaz lotów!
   W Syrii przecież giną Rosjanie którzy przybyli do Syrii z misją miłości i pokoju.
   Symbolem Rosji w Syrii jest gołąbek pokoju z bombą w dziobie.
   Precz z lotnictwem Izraela nad terytorium Syrii, niebo nad Syrią tylko dla Rosji!.