Rosja wezwała Izrael do zaprzestania ataków powietrznych na cele w Syrii. Poinformowała o tym w środę na briefingu rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa.

Zacharowa skrytykowała ostatnie naloty izraelskiego lotnictwa na cele w południowej Syrii. Według niej Izrael łamie prawo międzynarodowe samowolnie atakując terytorium suwerennego państwa.

„Stwarzanie atmosfery wrogości w regionie, według naszych ocen, nie leży w interesie narodowym żadnego bliskowschodniego państwa, w tym Izraela. Nie można dopuścić, by Syria, która ucierpiała podczas wojny, stała się areną rozgrywek geopolitycznych. Wzywamy wszystkich do zastanowienia się na temat konsekwencji prowokowania nowej rundy chaosu na Bliskim Wschodzie” – mówiła Zacharowa.

Izrael regularnie atakuje z powietrza cele w Syrii, choć rzadko się do tego przyznaje. Izraelczycy twierdzą, że zwalczają w ten sposób irańskie i proirańskie oddziały stanowiące zagrożenie dla Izraela. Jak pisaliśmy, według agencji AFP premier Netanjahu i inni izraelscy urzędnicy coraz chętniej w ostatnim czasie komentują uderzenia na cele w Syrii. Może to być taktyka obliczona na zdobycie popularności przed wyznaczonymi na 9. kwietnia wyborami w Izraelu.

Ostatnio izraelskie lotnictwo bombardowało Syrię w nocy z niedzieli na poniedziałek. Była to odpowiedź na wystrzelenie w stronę Izraela rakiety z terytorium Syrii. Jak twierdzono, atakowano brygadę al-Kuds, elitarną jednostkę irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Izraelskie rakiety miały także trafić w zestawy syryjskiej obrony powietrznej, która odpowiedziała ogniem na nalot izraelskich F-16. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w wyniku izraelskiego ataku 4 syryjskich żołnierzy zginęło a 6 zostało rannych. Zachodnie media powołując się na syryjską opozycję pisały o 11 poległych. Według mediów Izraelczycy zniszczyli m.in. rosyjski zestaw przeciwlotniczy „Pancyr S-1”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz