Podczas izraelskiego ataku rakietowego na cele w Syrii w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do zniszczenia nowoczesnego rosyjskiego zestawu przeciwlotniczego „Pancyr S-1”. – podała rosyjska agencja Interfax powołując się na opinie w zachodnich mediach.

Zniszczeniem obiektów, bez podawania ich nazwy, pochwaliła się w poniedziałek w mediach społecznościowych izraelska armia. „Podczas naszego ataku dziesiątki syryjskich rakiet ziemia-powietrze zostało wystrzelonych pomimo wyraźnego ostrzeżenia, by tego unikać. W odpowiedzi uderzyliśmy także w kilka baterii obrony powietrznej syryjskiej armii” – napisała służba prasowa Sił Obrony Izraela.

Na opublikowanym filmie wykonanym najpewniej przez kamery umieszczone na izraelskich rakietach widać w pewnym momencie zestaw antyrakietowy na podwoziu samochodowym bardzo podobny do systemu „Pancyr”, w który po chwili trafia rakieta. Na nagraniu widać także, że przed zniszczeniem jeden z zestawów wypuszczał rakiety, które najwyraźniej nie zapobiegły izraelskiemu atakowi. Jak pisze Interfax, powołując się na Defence Blog, na filmie zarejestrowano bezpośrednie uderzenie izraelskiej rakiety w jeden z zestawów „Pancyr S-1”. Zdaniem ekspertów zniszczonych zestawów mogło być więcej.

O podobnym przypadku media informowały w maju 2018 roku. Wówczas również Izraelczycy opublikowali nagranie z Syrii, na którym widać zniszczenie zestawu „Pancyr S-1” przez izraelską rakietę. Jak komentowano na portalu Defence24, była to rysa na wizerunku rosyjskich systemów przeciwlotniczych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, izraelska armia ogłosiła w poniedziałek rano, że przeprowadza intensywne uderzenia z powietrza na cele w Syrii w odpowiedzi na wystrzelenie w stronę Izraela rakiety z terytorium Syrii. Jak twierdzono, atakowano brygadę al-Kuds, elitarną jednostkę irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Jednocześnie ostrzeżono Syrię przed „próbami szkodzenia izraelskiemu terytorium lub wojsku”. Syryjska państwowa agencja SANA twierdziła, że obrona powietrzna Syrii zdołała odeprzeć izraelski atak. Rosyjskie ministerstwo obrony podało na Twitterze, że syryjska armia zestrzeliła siedem izraelskich rakiet w pobliżu lotniska w Damaszku; nie było doniesień o stratach w ludziach i uszkodzeniach na lotnisku.

Według Interfaxu rosyjskie ministerstwo obrony podało później, że w wyniku izraelskiego ataku 4 syryjskich żołnierzy zginęło a 6 zostało rannych. Zachodnie media powołując się na syryjską opozycję pisały o 11 poległych.

Kresy.pl / Interfax / Defence24
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

27 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    To już kpina i totalna bezczelność.Izrael powiadamia Syrię ,że będzie ją ostrzeliwał z powietrza ,a ci mają siedzieć cicho i nie używać obrony powietrznej.A swoją drogą, oprócz systemów przeciwlotniczych,Ruscy powinni uzbroić Syrię w rakiety Kalibr.

  2. Avatar
    ViS :

    A kiedy na kresy.pl będzie jakiś artykuł o żydowskim lobby na Kremlu?. O tym, że obecny prezydent FR jest żydem, podobnie jak niektórzy rosyjscy politycy. Że putin zaprasza żydów do osiedlania się w rosji?. Że w rosji realizowane jest nazistowskie hasło „armaty zamiast masła”. Te tematy są chyba bliższe tematyce kresowej, niż wieści zza Morza Śródziemnego.?. Te całe kresy.pl coraz bardziej przypominają gadzinówkę sputniknews. Czyli o rosji piszemy dobrze, albo wcale. Za to plujemy praktycznie na całą resztę.