Podczas izraelskiego ataku rakietowego na cele w Syrii w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do zniszczenia nowoczesnego rosyjskiego zestawu przeciwlotniczego Pancyr-S1. – podała rosyjska agencja Interfax powołując się na opinie w zachodnich mediach.

Zniszczeniem obiektów, bez podawania ich nazwy, pochwaliła się w poniedziałek w mediach społecznościowych izraelska armia. “Podczas naszego ataku dziesiątki syryjskich rakiet ziemia-powietrze zostało wystrzelonych pomimo wyraźnego ostrzeżenia, by tego unikać. W odpowiedzi uderzyliśmy także w kilka baterii obrony powietrznej syryjskiej armii” – napisała służba prasowa Sił Obrony Izraela.

Na opublikowanym filmie wykonanym najpewniej przez kamery umieszczone na izraelskich rakietach widać w pewnym momencie zestaw antyrakietowy na podwoziu samochodowym bardzo podobny do systemu Pancyr, w który po chwili trafia rakieta. Na nagraniu widać także, że przed zniszczeniem jeden z zestawów wypuszczał rakiety, które najwyraźniej nie zapobiegły izraelskiemu atakowi. Jak pisze Interfax, powołując się na Defence Blog, na filmie zarejestrowano bezpośrednie uderzenie izraelskiej rakiety w jeden z zestawów Pancyr-S1. Zdaniem ekspertów zniszczonych zestawów mogło być więcej.

O podobnym przypadku media informowały w maju 2018 roku. Wówczas również Izraelczycy opublikowali nagranie z Syrii, na którym widać zniszczenie zestawu Pancyr S1 przez izraelską rakietę. Jak komentowano na portalu Defence24, była to rysa na wizerunku rosyjskich systemów przeciwlotniczych.

Jak pisaliśmy, izraelska armia ogłosiła w poniedziałek rano, że przeprowadza intensywne uderzenia z powietrza na cele w Syrii w odpowiedzi na wystrzelenie w stronę Izraela rakiety z terytorium Syrii. Jak twierdzono, atakowano brygadę al-Kuds, elitarną jednostkę irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Jednocześnie ostrzeżono Syrię przed „próbami szkodzenia izraelskiemu terytorium lub wojsku”. Syryjska państwowa agencja SANA twierdziła, że obrona powietrzna Syrii zdołała odeprzeć izraelski atak. Rosyjskie ministerstwo obrony podało na Twitterze, że syryjska armia zestrzeliła siedem izraelskich rakiet w pobliżu lotniska w Damaszku; nie było doniesień o stratach w ludziach i uszkodzeniach na lotnisku.

Według Interfaxu rosyjskie ministerstwo obrony podało później, że w wyniku izraelskiego ataku 4 syryjskich żołnierzy zginęło a 6 zostało rannych. Zachodnie media powołując się na syryjską opozycję pisały o 11 poległych.

Kresy.pl / Interfax / Defence24

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    To już kpina i totalna bezczelność.Izrael powiadamia Syrię ,że będzie ją ostrzeliwał z powietrza ,a ci mają siedzieć cicho i nie używać obrony powietrznej.A swoją drogą, oprócz systemów przeciwlotniczych,Ruscy powinni uzbroić Syrię w rakiety Kalibr.

  2. jwu
    jwu :

    @ViS A kiedy moderatorzy portalu Kresy .pl wezmą się do roboty ,i zaczną usuwać wpisy banderowskich prowokatorów (kretów)? Którzy prowokując ,chcą by na tym portalu zawitała mowa nienawiści.