Izraelska armia ogłosiła w poniedziałek rano, że przeprowadza intensywne uderzenia z powietrza na irańskie cele w Syrii w odpowiedzi na wystrzelenie w stronę Izraela rakiety z terytorium Syrii. – pisze AFP.

Według izraelskiego oświadczenia atakowane są cele brygady al-Kuds, elitarnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Jednocześnie ostrzeżono Syrię przed „próbami szkodzenia izraelskiemu terytorium lub wojsku”. W niedzielę izraelska armia podała, że jej obrona powietrzna przechwyciła nad okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan rakietę wystrzeloną z terytorium Syrii.

Wcześniej w niedzielę syryjskie władze oskarżyły Izrael o przeprowadzenie ataków za pomocą pocisków kierowanych na południową Syrię. Według syryjskiej państwowej agencji SANA obrona powietrzna Syrii zdołała odeprzeć izraelski atak. Rosyjskie ministerstwo obrony podało na Twitterze, że syryjska armia zestrzeliła siedem izraelskich rakiet w pobliżu lotniska w Damaszku; nie było doniesień o stratach w ludziach i uszkodzeniach na lotnisku. Rakiety miały być wystrzelone z czterech izraelskich F-16. Eksplozje było słychać w Damaszku przez niemal godzinę.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę dziennikarzom, że Izrael ma niezmienną politykę „uderzania w irańskie pozycje w Syrii i szkodzenia każdemu, kto próbuje szkodzić Izraelowi”. Według agencji AFP Netanjahu i inni izraelscy urzędnicy coraz chętniej w ostatnim czasie komentują uderzenia na cele w Syrii. Może to być taktyka obliczona na zdobycie popularności przed wyznaczonymi na 9. kwietnia wyborami w Izraelu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Rosja przekazała Syrii nowoczesny system obrony powietrznej S-300. Decyzję o przekazaniu systemu podjęto w związku z omyłkowym zestrzeleniem rosyjskiego Iła-20 przez syryjską obronę przeciwlotniczą podczas ataku izraelskich F-16. Według Rosjan Syryjczycy bronili się przed atakami z powietrza dokonywanymi przez izraelskie F-16 wykorzystujące rosyjski samolot jako osłonę dla swoich działań.

Kresy.pl / AFP / Al-Jazeera / PAP

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Medor
    Medor :

    Wszystgo wg z góry określonego scenariusza. Destabilizacja i bałkanizacja Bliskiego Wschodu została już nakreślona w 1982 r. w tzw. Planie Yinona. Ma to być drogą do uzyskania przez Izrael statusu mocarstwa w tamtym regionie. Robią to systematycznie a w wiekszosci przypadków z ukrycia obcymi, głównie amerykańskimi, rękoma.
    http://themillenniumreport.com/2015/12/greater-israel-the-zionist-plan-for-the-middle-east/