W przeciągu dwóch tygodni Syria uzyska od Rosji system rakietowy S-300. – ogłosił w poniedziałek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Według niego decyzję podjęto w związku z niedawnym omyłkowym zestrzeleniem rosyjskiego samolotu przez syryjską obronę przeciwlotniczą.

Informując o podjętej decyzji Szojgu podkreślał, że system S-300 znacznie zwiększy zdolności bojowe syryjskiej obrony powietrznej. Jednocześnie zasugerował, że wpływ na tę decyzję miało zestrzelenie przez syryjską armię rosyjskiego Iła-20 z 14 członkami załogi na pokładzie. Według Rosjan Syryjczycy bronili się przed atakami z powietrza dokonywanymi przez izraelskie F-16 wykorzystujące rosyjski samolot jako osłonę dla swoich działań.

Podkreślam: w 2013 roku na prośbę strony izraelskiej wstrzymaliśmy dostawę do Syrii kompleksu S-300, który był przygotowany do wysłania, a syryjscy żołnierze przeszli odpowiednie przeszkolenie. Obecnie sytuacja zmieniła się. I to nie z naszej winy. – mówił Szojgu.

Według rosyjskiego ministra obrony syryjska obrona powietrzna zostanie teraz wyposażona w automatyczne systemy sterowania, którymi obecnie dysponują tylko siły zbrojne Rosji. Ma to zapewnić m.in. stały monitoring sytuacji w powietrzu i sprawną identyfikację celów. „Co najważniejsze, będzie gwarantowało identyfikację wszystkich rosyjskich statków powietrznych przez syryjską obronę przeciwlotniczą” – zapewniał Szojgu.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku Rosja ponownie rozważała przekazanie Syrii systemu S-300. Jednak w maju Władimir Kozin, doradca prezydenta Władimira Putina ds. współpracy wojskowej i technicznej powiedział, że Rosja nie dostarczy Syrii systemów S-300 i dotychczas nie prowadzono rozmów na ten temat. Decyzję tę wiązano z wizytą na Kremlu premiera Izraela Binjamina Netanjahu, czemu zaprzeczał wówczas rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: ​Armia Izraela ubolewa ws. zestrzelenia rosyjskiego samolotu, Rosjanie obwiniają Izraelczyków

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz