Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że w czasie poniedziałkowego nalotu izraelskiego na Syrię, syryjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot. Izraelskie F-16 miały wykorzystać go jako osłonę podczas ataku.

W poniedziałek w nocy rosyjski samolot wojskowy Ił-20 z 14 członkami załogi na pokładzie zniknął z radarów, gdy leciał nad Morzem Śródziemnym, około 35 kilometrów od syryjskiego wybrzeża. W tym czasie trwał atak izraelskiego lotnictwa na cele syryjskie w prowincji Latakia. Amerykanie podali, że rosyjski samolot został strącony przez rakietę wystrzeloną przez syryjską obronę przeciwlotniczą.

Wcześniej podawano, że rosyjskie radary zarejestrowały wystrzelenie pocisków z francuskiej fregaty „Auvergne” na Morzu Śródziemnym, ale armia francuska zaprzeczyła udziałowi w incydencie. Stacja CNN, powołując się na źródła w administracji USA podała, że za atak odpowiada izraelskie lotnictwo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

We wtorek przed południem rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony potwierdził utratę Iła-20, podając, że został on rzeczywiście zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą, broniącą się przed izraelskimi atakami z powietrza. Oświadczył, że izraelskie F-16 wykorzystały rosyjski samolot jako osłonę dla swoich działań.

– Wykorzystując rosyjski samolot jako osłonę, izraelscy piloci wystawili go na ogień syryjskiej obrony przeciwlotniczej. W rezultacie, Ił-20, którego powierzchnia odbicia [radarowego – red.] jest znacznie większa nić F-16, został zestrzelony pociskiem rakietowym wystrzelonym z systemu S-200 – powiedział gen. Igor Konaszenkow.

Rzecznik rosyjskiego resoru obrony dodał, że izraelskie samoloty prowadziły naloty w rejonie Latakii, świadomie stwarzając zagrożenie dla okrętów i samolotów w tym rejonie. Zaznaczył, że niedaleko znajdowała się francuska fregata „L’Auvergne”, jak również Ił-20, szykujący się do lądowanie w bazie Hmejmim.

Rosyjskie media podają, że izraelska ambasada odmówiła skomentowania sprawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W poniedziałek około godziny 22 czasu lokalnego w rejonie prowincji Latakia i innych regionów Syrii miał miejsce intensywny atak z powietrza. Część rakiet miała zostać zestrzelona. W sieci pojawiły się nagrania silnych eksplozji w Latakii.

Syryjskie media prorządowe podawały, że w obronie miały brać udział także rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Strony rosyjska nie komentowała oficjalnie tych doniesień.

Był to kolejny izraelski nalot na cele w Syrii w ostatnim czasie. Na początku września podawaliśmy, że izraelskie siły powietrzne przeprowadziły ataki rakietowe w zachodniej Syrii. Celem Izraela były „irańskie pozycje wojskowe” w rejonie miasta Hama i niedaleko miasta Tartus.

Przeczytaj: Izrael ponownie ostrzelał cele w Syrii – twierdzi, że to odpowiedź na atak Iranu

CZYTAJ TAKŻE: Syryjskie media: Izrael znowu uderzył na cele w Syrii [+VIDEO]

Tass.com / almasdarnews.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz