Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo powiedział w środę, że zatrzymany w Rosji pod zarzutem szpiegostwa Amerykanin Paul Whelan będzie mógł wkrótce spotkać się z amerykańskim konsulem i „jeśli zatrzymanie nie jest właściwe”, Stany Zjednoczone zażądają jego uwolnienia. – podaje agencja AP.

48-letni Paul Whelan, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, a obecnie szef służb ochrony w jednej z firm w Michigan, został zatrzymany w piątek przez FSB. Według strony rosyjskiej mężczyznę złapano „podczas operacji szpiegowskiej”. Jego rodzina twierdziła, że Whelan pojechał do Moskwy na ślub znajomego z Rosjanką.Pompeo, będąc w Brazylii na zaprzysiężeniu prezydenta Jaira Bolsonaro, powiedział, iż ma nadzieję, że „w ciągu następnych godzin służby konsularne USA otrzymają dostęp do Whelana i będą miały szansę na „dowiedzenie się czegoś więcej”.

Brat zatrzymanego David Whelan powiedział mediom, że Paul Whelan kilkakrotnie odwiedzał Rosję i gdy jego dawny znajomy z piechoty morskiej planował ślub z Rosjanką, został poproszony o pomoc. W dniu, w którym go zatrzymano, nad ranem wziął grupę gości weselnych na wycieczkę po muzeum kremlowskim. Gdy nie zjawił się na ślubie, zaczęto go poszukiwać. W poniedziałek Departament Stanu USA otrzymał od Rosjan oficjalne zawiadomienie o aresztowaniu Whelana.

Według słów brata Paul Whelan służył w amerykańskiej piechocie morskiej, odbywając służbę m.in. w Iraku. Od 2017 roku jest szefem służb ochrony w amerykańskiej firmie BorgWarner, gdzie nadzoruje także pracę zagranicznych oddziałów firmy. Jak powiedział jego brat, BorgWarner nie ma oddziałów w Rosji, ma je natomiast poprzedni pracodawca Paula Whelana, firma Kelly Services. Jak dowiedział się Washington Post ze źródeł w amerykańskiej armii, Paula Whelana zwolniono ze służby w 2008 roku za „złe prowadzenie się”, tym po uznaniu go winnym kradzieży.

Kilku rosyjskich znajomych Whelana określiło go jako przyjaznego człowieka, który bardzo doceniał Rosję i opanował podstawy języka rosyjskiego.

Media spekulują, że zatrzymanie Whelana może mieć związek ze sprawą Rosjanki Marii Butiny aresztowanej w USA w lipcu 2018 roku. W ramach ugody z amerykańską prokuraturą przyznała się ona w grudniu do próby zinfiltrowania amerykańskich środowisk konserwatywnych w celu przekazywania informacji rosyjskim władzom. Zdaniem rosyjskich władz Butina jest niewinna a jej przyznanie się do winy było spowodowane obawą przed długoletnim więzieniem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Austrii zatrzymano wojskowego podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Kresy.pl / AP / WaPo / PAP

Pompeo zabrał głos w sprawie Amerykanina zatrzymanego w Rosji pod zarzutem szpiegostwa
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz