Pompeo zabrał głos w sprawie Amerykanina zatrzymanego w Rosji pod zarzutem szpiegostwa

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo powiedział w środę, że zatrzymany w Rosji pod zarzutem szpiegostwa Amerykanin Paul Whelan będzie mógł wkrótce spotkać się z amerykańskim konsulem i „jeśli zatrzymanie nie jest właściwe”, Stany Zjednoczone zażądają jego uwolnienia. – podaje agencja AP.

48-letni Paul Whelan, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, a obecnie szef służb ochrony w jednej z firm w Michigan, został zatrzymany w piątek przez FSB. Według strony rosyjskiej mężczyznę złapano „podczas operacji szpiegowskiej”. Jego rodzina twierdziła, że Whelan pojechał do Moskwy na ślub znajomego z Rosjanką.

Pompeo, będąc w Brazylii na zaprzysiężeniu prezydenta Jaira Bolsonaro, powiedział, iż ma nadzieję, że „w ciągu następnych godzin służby konsularne USA otrzymają dostęp do Whelana i będą miały szansę na „dowiedzenie się czegoś więcej”.

Brat zatrzymanego David Whelan powiedział mediom, że Paul Whelan kilkakrotnie odwiedzał Rosję i gdy jego dawny znajomy z piechoty morskiej planował ślub z Rosjanką, został poproszony o pomoc. W dniu, w którym go zatrzymano, nad ranem wziął grupę gości weselnych na wycieczkę po muzeum kremlowskim. Gdy nie zjawił się na ślubie, zaczęto go poszukiwać. W poniedziałek Departament Stanu USA otrzymał od Rosjan oficjalne zawiadomienie o aresztowaniu Whelana.

Według słów brata Paul Whelan służył w amerykańskiej piechocie morskiej, odbywając służbę m.in. w Iraku. Od 2017 roku jest szefem służb ochrony w amerykańskiej firmie BorgWarner, gdzie nadzoruje także pracę zagranicznych oddziałów firmy. Jak powiedział jego brat, BorgWarner nie ma oddziałów w Rosji, ma je natomiast poprzedni pracodawca Paula Whelana, firma Kelly Services. Jak dowiedział się Washington Post ze źródeł w amerykańskiej armii, Paula Whelana zwolniono ze służby w 2008 roku za „złe prowadzenie się”, tym po uznaniu go winnym kradzieży.

Kilku rosyjskich znajomych Whelana określiło go jako przyjaznego człowieka, który bardzo doceniał Rosję i opanował podstawy języka rosyjskiego.

Media spekulują, że zatrzymanie Whelana może mieć związek ze sprawą Rosjanki Marii Butiny aresztowanej w USA w lipcu 2018 roku. W ramach ugody z amerykańską prokuraturą przyznała się ona w grudniu do próby zinfiltrowania amerykańskich środowisk konserwatywnych w celu przekazywania informacji rosyjskim władzom. Zdaniem rosyjskich władz Butina jest niewinna a jej przyznanie się do winy było spowodowane obawą przed długoletnim więzieniem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Austrii zatrzymano wojskowego podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Kresy.pl / AP / WaPo / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz