W Austrii zatrzymano wojskowego podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

W Austrii zatrzymano emerytowanego pułkownika austriackich sił zbrojnych, którego podejrzewa się o zbieranie informacji wywiadowczych dla rosyjskiego wywiadu – podała w piątek agencja Interfax powołując się na austriackie media.

Według nich były oficer, obecnie emeryt, podczas służby w armii austriackiej przez około 20 lat był zaangażowany w szpiegostwo na rzecz Rosji. Gazeta Kronen Zeitung, powołując się na swoje źródła napisała, że oficer miał otrzymać łącznie około 300 tysięcy euro za zbieranie informacji wywiadowczych o austriackich siłach powietrznych, systemach artyleryjskich, rozmieszczeniu oddziałów a także o konkretnych oficerach na wysokim szczeblu. Austriacka prokuratura prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Z powodu skandalu szpiegowskiego austriacka minister spraw zagranicznych Karin Kneissl, po tym jak w czwartek wieczorem dowiedziała się od ministra obrony o zatrzymaniu byłego wojskowego, odwołała wizytę w Rosji, którą zaplanowano na 2-3. grudnia br.

„Jeśli podejrzenia potwierdzą się, takie zdarzenia – nieistotne, czy będzie do nich dochodziło w Holandii czy w Austrii – nie będą polepszały stosunków pomiędzy Rosją a Unią Europejską” – tymi słowami skomentował zatrzymanie domniemanego szpiega kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Oczekuje on także od Rosji wyjaśnień w związku z tą sprawą. Szef austriackiego rządu dodał, że Austria będzie współdziałać z innymi krajami Europy w celu wypracowania dalszych kroków wobec Rosji.

Według Interfaxu rosyjskie MSZ wezwało dzisiaj do siebie ambasadora Austrii w Moskwie. Wcześniej austriackie media poinformowały o wezwaniu charge d’affaires Rosji w Austrii do austriackiego MSZ. Według nich wezwanie rosyjskiego dyplomaty miało związek z aferą szpiegowską.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Holandia wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów. Szpiegowali w sprawie Skripalów

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Willgraf
    Willgraf :

    a w Polsce USraelscy szpiedzy dostają to co chcą od chazarskiego rządu..jak cały system wykrywania pasywnego OPL ,innowacyjny na cały świat .. za friko przekazany ze wszystkim tajemnicami dotyczącymi jego konstrukcji tym którzy każą nam płacić za stare systemy OPL – to jest właśnie szpiegostwo na rzecz obcego kraju w Polsce usankcjonowanie prawne przez anty polski rząd PIS