W Moskwie zdecydowano o przeprowadzeniu głosowania na temat tego, jaki pomnik powinien stanąć na Placu Łubiańskim w tym mieście. Do wyboru będą Feliks Dzierżyński albo Aleksander Newski.
Jak podał w piątek Interfax, Rada Izby Publicznej Moskwy zdecydowała o przeprowadzeniu na portalu „Aktywny Obywatel” głosowania, którym mieszkańcy Moskwy będą mogli wybrać postać, której pomnik zostanie wzniesiony na Placu Łubiańskim. Jak powiedział przewodniczący Izby Konstantin Riemczukow, będzie można wybrać tylko pomiędzy twórcą CzeKi Feliksem Dzierżyńskim a księciem Aleksandrem Newskim. Głosowanie odbędzie się od 25 lutego do 5 marca.
Według Echa Moskwy rada odrzuciła możliwość zaproponowania moskwianom umiejscowienia na placu fontanny.
Głosowanie będzie monitorowane przez grupę roboczą, która zostanie utworzona na bazie sztabu Izby Publicznej Moskwy do obserwacji wyborów i do której zaproszeni zostaną przedstawiciele partii politycznych, organizacji społecznych oraz inicjatorzy wzniesienia pomników.
Przy Placu Łubiańskim mieści się siedziba Federalnej Służby Bezpieczeństwa wywodzącej się w prostej linii od CzeKa. Od nazwy placu budynek zyskał miano Łubianki. Od 1958 roku na placu stał pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Zdemontowano go w 1991 roku po nieudanym puczu Janajewa.
Co pewien czas w Rosji powracają głosy, by pomnik Dzierżyńskiego wrócił na Plac Łubiański. W grudniu 2020 roku organizacja byłych wojskowych “Oficerowie Rosji” zażądała powrotu pomnika Dzierżyńskiego twierdząc, że został usunięty nielegalnie. W lutym propozycję „Oficerów Rosji” poparła grupa pisarzy i blogerów.
Feliks Dzierżyński, pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej, był jednym z najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina. W 1917 r. zorganizował pierwszą radziecką policję polityczną – Wszechrosyjską Komisję Nadzwyczajną do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, zwaną potocznie CzeKa, odpowiedzialną za zbrodnie podczas bolszewickiej rewolucji. W 1922 roku CzeKa została przemianowana na Zjednoczony Państwowy Zarząd Polityczny, którym Dzierżyński kierował aż do śmierci w 1926 roku.
CZYTAJ TAKŻE: W Rosji odsłonięto kolejny pomnik Dzierżyńskiego [+FOTO]
Kresy.pl / interfax.ru / echo.msk.ru
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!