The Guardian poinformował w piątek, że  pomnik Włodzimierza Lenina wkrótce zostanie wzniesiony w niemieckim mieście Gelsenkirchen. Jest oto efekt długiej bitwy między lewicową, neokomunistyczną partią MLPD a władzami miasta. Lokalne władze usiłowały zatrzymać budowę instalacji.

Gelsenkirchen, w centrum doliny Ruhry, niegdyś przemysłowego centrum Niemiec, będzie pierwszym miastem w zachodniej części Niemiec, w którym będzie się znajdował posąg założyciela rosyjskiej partii komunistycznej.

Podczas gdy posągi Lenina zdobiły kiedyś place miast i gmin w całym komunistycznym NRD, uważa się, że nigdy nie wznoszono ich w przestrzeni publicznej w zachodnich Niemczech.

Zobacz także: Białoruś: Pomnik Lenina usunięty ze Smogroń

Sąd wyraził zgodę na umieszczenie metalowego posągu przed siedzibą niemieckiej partii MLPD. Władze miasta próbowały zatrzymać budowę posągu, nakazując zatrzymanie tworzenia betonowego cokołu, na którym ma stanąć. Władze miasta zaznaczały także, że posąg „zakłóci widok” na sąsiedni zabytkowy budynek z lat 30. XX wieku. Stwierdzono, że obecność posągu naruszałaby także zasady zachowania zabytków.

Lokalna rada okręgu West Gelsenkirchen stwierdziła, że ​​Lenin był postacią, której nie należy upamiętniać w mieście.„Przywódca komunistyczny Lenin symbolizuje przemoc, represje, terror i ogromne ludzkie cierpienie. Wszystko to sprawia, że ​​upamiętnienie postaci Lenina jest sprzeczne z wolnym demokratycznym porządkiem konstytucyjnym w Niemczech. Jest też symbolem walki z naszą demokracją”- zakomunikowały w oświadczeniu władze miasta.

Jednak partia MLPD, która jest też właścicielem firmy budowlanej, postanowiła walczyć z decyzją władz miasta w sądzie. Sąd przychylił się do wniosku partii i wyraził zgodę na postawienie pomnika.

Szefowa MLPD, Gabi Fechtner, powiedziała niemieckim mediom: „jesteśmy naprawdę szczęśliwi. Gelsenkirchen jest miastem robotniczym i pomnik Lenina bardzo mocno do tego nawiązuje”.

Rzecznik władz miasta zapowiedział odwołanie od wyroku sądu.

Zobacz także: Na Ukrainie wciąż stoją pomniki Lenina – pomimo dekomunizacji

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Posąg – w którym Lenin wyciąga prawą rękę – zostanie odsłonięty 14 marca podczas ceremonii. Swoją obecność zapowiedzieli lewicowi i komunistyczni aktywiści z całego kraju. MLPD starała się postawić pomnik przed 150. rocznicą urodzin Lenina, która ma miejsce 22 kwietnia.

Żeliwny wizerunek mierzący 2,15 metra został wykonany w latach 30. XX wieku w Związku Radzieckim. Został nabyty przez MLPD w aukcji internetowej.

MLPD została założona w 1982 r. Znajduje się pod stałą obserwacją niemieckich służb, które uważają ją za ekstremistyczną.

www.theguardian.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply