Białoruś: Pomnik Lenina usunięty ze Smorgoń

Władze rejonu smorgońskiego w obwodzie grodzieńskim zdecydowały o usunięciu pomnika Lenina z głównego placu tego miasta.

Smorgonie to 37-tysięczne miasteczko położone na we wschodniej części obwodu grodzieńskiego, licznie zamieszkanego przez Polaków. Jak informuje portal Grodno24.com miesiąc temu władze rejonu poleciły zdemontować pomnik Włodzimierza Lenina jaki stał na głównym placu miasta. Obwieszczono wówczas, że pomnik wodza bolszewików ma zostać poddany restauracji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Grodno24.com przytacza wypowiedź naczelnik wydziału do spraw ideologii, kultury i spraw młodzieży administracji rejonu smorgrońskiego, Anny Dżumkowej – „Ten pomnik nie przedstawia żadnej wartości architektonicznej czy innej. Jest zrobiony z cementu, który z czasem zaczął niszczeć. Był dwa warianty. Albo pokryć pomnik metalem, co jest bardzo drogie – myślę, że ludzie by nie zrozumieli jeśli wydalibyśmy na to pieniądze. Są sfery bardziej potrzebujące budżetowych pieniędzy. Albo robić formę z cementu”.

Mimo, że przedstawicielka władz rejonu zapewnia, że pomnik pierwszego radzieckiego przywódcy jest restaurowany i zostanie ponownie ustawiony w Smorgoniach, portal odnotował wyburzenie postumentu na głównym placu miejskim. „Przeprowadzimy publiczną debatę i razem z mieszkańcami Smorgoń zadecydujemy w jakim miejscu postawić Lenina” – powiedziała Dżumkowa, tłumacząc, że zmiany są związane z przygotowaniami do obchodów dożynek na szczeblu obwodowym, jakie odbędą się w tym roku Smorgoniach.

Białoruś pozostaje państwem o największym zagęszczeniu pomników Włodzimierza Lenina na świecie. Jednak w niektórych miejscach, pomniki przesuwane są na mniej reprezentatywne miejsca. Tak stało się między innymi w Lidzie, gdzie już na początku bieżącej dekady pomnik wodza Lenina przesunięto sprzed siedziby lokalnych władz na miejsce obok budynku.

Czytaj także: Makijaż dla Lenina – oryginalna renowacja popiersia wodza bolszewików na Białorusi

grodno24.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz