Pomnik Lenina nie wróci na centralny plac w Smorgoniach, mieście w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Zdemontowany miesiąc temu w celu restauracji posąg stanie w innym miejscu, które wybiorą mieszkańcy miejscowości. – pisze białoruski portal Nasza Niwa.

Pomnik „wodza rewolucji” stojący w centrum Smorgoni zdemontowano 18. kwietnia. Po odnowieniu miał wrócić na swoje miejsce. Jednak wkrótce później zdemontowano również postument. Teraz okazało się, że na głównym placu nie ma dla niego miejsca. Naczelniczka oddziału ideologii, kultury i spraw młodzieży miejscowych władz rejonowych Anna Dżumkowa zapewnia jednak, że pomnik jest restaurowany.

„Ten pomnik nie przedstawia żadnej architektonicznej czy innej wartości. Jest wykonany z cementu, który z czasem zaczął się rozpadać.” – cytuje słowa Dżumkowej Nasza Niwa. Według niej były dwa warianty odnowienia posągu wodza bolszewików – pokrycie pomnika metalem, albo odnowienie go przy pomocy cementu. Ze względów ekonomicznych wybrano drugi sposób. „Myślę, że ludzie nie zrozumieliby, gdybyśmy wydali na to pieniądze. Są inne sfery, gdzie budżetowe pieniądze są bardziej potrzebne” – uważa Dżumkowa.

Nowe miejsce dla Lenina w Smorgoniach ma zostać wybrane w toku publicznych konsultacji. Centralny plac miasta czeka zaś poważny remont, ponieważ w listopadzie zaplanowano na nim przeprowadzenie obwodowych dożynek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjskie władze zareagowały na zlikwidowanie popiersia Czapajewa w Grodnie

Kresy.pl / Nasza Niwa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz