Pomnik Lenina w Petersburgu oblano czerwoną farbą [+FOTO]

W dzień 100. rocznicy wybuchu rewolucji bolszewickiej pomnik Lenina w Petersburgu oblano czerwona farbą. Na torsie bolszewickiego zbrodniarza napisano „kat”.

Do zdarzenia doszło we wtorek rano w Krasnym Siole (dzielnicy Petersburga), gdy w Rosji obchodzono 100 rocznicę Rewolucji Październikowej. Według źródła w policji, na które powołuje się agencja Interfax, nieznany mężczyzna wylał na pomnik Lenina czerwoną farbę, a na torsie wypisał „kat” (ros. pałacz). Na pobliskich drzewach zawiesił również ulotki z cytatami z tekstów przywódcy rewolucji bolszewickiej i ZSRR. Następnie mężczyzna zbiegł.

Rosyjska policja wszczęła w tej sprawie (wandalizm) śledztwo i poszukuje mężczyzny, który zdewastował pomnik Lenina. Potwierdza to również oddział MSW Rosji na Sankt Petersburg i obwód leningradzki. Samo upamiętnienie bolszewickiego zbrodniarza jest czyszczone.

Jak informowaliśmy wcześniej, wielu Rosjan nie zważając na zbrodnie komunizmu, wciąż z nostalgią wspomina sowieckie imperium. Stąd we wtorek w całej Rosji zwolennicy komunistów i Rosjanie z nostalgią wspominający czasy ZSRR świętowali 100-lecie rozpoczęcia rewolucji bolszewickiej. W całym kraju odbyły się mitingi, wystawy, koncerty i spektakle poświęcone temu wydarzeniu. W Kalingradzie podczas mitingu częstowano kaszą „Che Guevara” a na ulice Irkucka wyjechały „Czerwone tramwaje” udekorowane barwami rewolucji. Przejazd nimi był bezpłatny.

Placem Czerwonym w Moskwie przeszła defilada, oficjalnie poświęcona 76-rocznicy parady z 1941 roku, która odbyła się podczas oblężenia Moskwy przez Niemców. Wzięło w niej udział około 5 tys. osób, w tym także żołnierze rosyjskiej armii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wciąż niemal w każdym rosyjskim mieście stoi pomnik Lenina a jego zabalsamowane zwłoki można oglądać w mauzoleum na Kremlu. Niedawno przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow wezwał do usunięcia zabalsamowanego ciała Włodzimierza Lenina z mauzoleum w Moskwie i pochowania go:

– Kwestia pochówku Lenina musi oczywiście zostać rozwiązana przez prezydenta Rosji Władimira Putina, ale osobiście jestem przekonany, że powinniśmy przestać gapić się na trupa Lenina.

Czytaj więcej: „Dość gapienia się na trupa”. Kadyrow wzywa do pochowania Lenina

7 listopada 1917 roku (25. października według starego stylu) w Piotrogrodzie zaczęły się wystąpienia wiernych partii bolszewickiej oddziałów, zwieńczone, według oficjalnej wersji, wystrzałem z „Aurory” i zajęciem Pałacu Zimowego. Rewolucja i wygrana przez bolszewików wojna domowa w Rosji doprowadziły do powstania totalitarnego państwa sowieckiego, odpowiedzialnego za śmierć dziesiątków milionów ludzi.

Interfax / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz