Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow wezwał do usunięcia zabalsamowanego ciała Włodzimierza Lenina z mauzoleum w Moskwie i pochowania go. „To byłoby rozsądne i humanitarne”.

Zdaniem Kadyrowa, zapewnienie ciału Lenina odpowiedniego pochówku byłoby „rozsądne i humanitarne”.

– Kwestia pochówku Lenina musi oczywiście zostać rozwiązana przez prezydenta Rosji Władimira Putina, ale osobiście jestem przekonany, że powinniśmy przestać gapić się na trupa Lenina – oświadczył w czwartek Kadyrow.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem czeczeńskiego przywódcy, pochówek wodza rewolucji bolszewickiej jest już dawno spóźniony. Dodał, że utrzymanie jego ciała sporo kosztuje, a nie przynosi żadnych praktycznych korzyści. Poza „trumną z martwym człowiekiem w samym sercu Rosji, na Placu Czerwonym”. Przypomniał, że nad utrzymaniem ciała Lenina pracuje cały instytut badawczy, a ponadto jest ono ochraniane przez całą dobę.

Kadyrow uważa, że rosyjskie władze powinny również rozważyć zorganizowanie pochówku Hadżi Murada – znanego islamskiego rebelianta, który na początku XIX wieku walczył przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Jego głowa do dziś znajduje się w muzeum w Sankt Petersburgu.

Do propozycji Kadyrowa odniósł się w czwartek rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Powiedział, że los ciała Lenina „nie leży w agendzie kremlowskiej administracji”.

Wcześniej deputowana izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Wałentyna Matwijenko zaproponowała, by rozpisać referendum ogólnonarodowe i w ten sposób zdecydować, czy ciało Lenina powinno pozostać w mauzoleum, czy powinno zostać gdzieś pochowane. Jednocześnie wezwała, by się z tym nie spieszyć, ponieważ Lenin pozostaje ważną postacią „dla całego pokolenia Rosjan”.

Z kolei kandydatka na prezydenta Rosji, Ksenia Sobczak oświadczyła nieco wcześniej, że jesli zwycięży, to jedna z jej pierwszych decyzji będzie dotyczyć usunięcia ciała Lenina z Placu Czerwonego. Lider rosyjskich komunistów, Giennadij Zjuganow nazwał jej propozycję „grubiańską i pozbawioną szacunku”.

Przeczytaj: W mińskich barach Ksenia Sobczak już jest prezydentem Rosji [+FOTO]

Na początku września rosyjski rząd odrzucił projekt ustawy nakazujący pochówek szczątków Lenina. Powodem było niewskazanie przez sponsora, Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji, źródeł sfinansowania całego przedsięwzięcia.

Czytaj również: Putin: Lenin podłożył bombę pod Rosję

Vesti.ru / rt.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz