W ramach wielkich ćwiczeń obrony Petersburga przed atakiem od strony morza Rosjanie będą ćwiczyli całkowite zablokowanie dostępu do Zatoki Fińskiej, w tym dzięki rozmieszczeniu na wyspie pod Kronsztadem systemów rakietowych Bał i Bastion.

Jak podała we wtorek rosyjska gazeta „Izwiestija”, Rosjanie przeprowadzą niedługo duże ćwiczenia wojskowe, ćwicząc obronę Petersburga przed atakiem od strony morza. W ramach tych ćwiczeń uwzględniono m.in. imitowanie zaminowania Zatoki Fińskiej przez okręty Floty Bałtyckiej, pod osłoną rakietową. Jednocześnie, najnowsze systemy rakietowe Bał i Bastion zostaną rozmieszczone na wyspie Kotlin pod Kronsztadem. Eksperci uważają, że takie działania umożliwiają całkowite „przykrycie” Zatoki Fińskiej dla obrony przed potencjalnym przeciwnikiem.

Ćwiczenia te zostaną przeprowadzone w ramach wielkich manewrów Zapad-2021 (Zachód-2021), które odbędą się na poligonach w Rosji i na Białorusi w dniach 10-16 września br.

Źródła gazety w rosyjskim resorcie obrony twierdzą, że przybrzeżne systemy rakietowe zostaną tymczasowo przerzucone na wyspę Kotlin i rozmieszczone na nieprzygotowanych wcześniej stanowiskach.

Pod koniec maja br. minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zarzucił państwom członkowskim NATO zwiększoną aktywność na Bałtyku. Według niego, od 2016 roku okręty natowskie 18 razy wchodziły w zasięg ognia rosyjskich rakiet manewrujących, przy czym trzy takie przypadki odnotowano w ubiegłym roku. Z kolei w czerwcu br. dowództwo Floty Bałtyckiej poinformowało o wyposażeniu przybrzeżnych jednostek rakietowych w obwodach kaliningradzkim i leningradzkim w mobilne systemy Bastion i Bał.

W 2011 roku ukończono budowę specjalnych zapór, łączących wyspę Kotlin z obydwoma brzegami Zatoki Fińskiej. Posiadają one drogi, co umożliwia przerzucenie nimi systemów rakietowych na wyspę i z powrotem.

„Izwiestija” podkreśla, że w ostatnich latach Rosja aktywnie poprawia obronę na Bałtyku, wzmacniając siły obrony wybrzeża jednostkami artylerii rakietowej i wymieniając przestarzałe kompleksy Redut i Rubież na systemy Bastion i Bał.

Zobacz: Flota Bałtycka ćwiczy z użyciem baterii rakiet nadbrzeżnych systemu „Bastion” [+VIDEO]

Rakietowe systemy obrony wybrzeża Bał weszły do służby w 2008 roku. Są przeznaczone do obrony wybrzeża i cieśnin oraz baz morskich. System może wstrzeliwać rakiety pojedynczo, jak również w salwie do 32 sztuk. Przeładowanie trwa 30-40 minut. Samobieżne, rakietowe systemy przeciwokrętowe Bał są instalowane na podwoziu MZKT-7930 i posiadają do dwóch samobieżnych stanowisk dowodzenia i do czterech wyrzutni z ośmioma rakietowymi pociskami manewrującymi Ch-35 i Ch-35U każda. Zasięg wynosi 260 km.

Czytaj także: Rosjanie rozmieszczają systemy Kh-35 Bał w Arktyce

Systemy Bastion, wyposażone w 24 ponaddźwiękowe rakiety Jachont są w użyciu od 2010 roku. Potrafią razić cele na dystansie do 600 km. Dzięki specjalnej głowicy naprowadzanej radarowo, mogą atakować zarówno cele nawodne, jak i lądowe. Ich skuteczność przeciwko tym drugim sprawdzono podczas konfliktu w Syrii.

Przypomnijmy, że już w grudniu 2020 roku pisaliśmy, że Rosja zdecydowała o rozmieszczeniu w rejonie Petersburga i leningradzkiej bazy morskiej nowoczesnych, rakietowych systemów przeciwokrętowych Bał, zaznaczając, że mają one umożliwić kontrolę całej Zatoki Fińskiej.

iz.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply