Ponad połowa Rosjan żałuje upadku ZSRR – wynika z najnowszego badania socjologicznego Centrum Lewady.

Jak wynika z nowych badań Centrum Lewady, 58 proc. Rosjan żałuje upadku ZSRR. To najwyższy odsetek od 2009 roku. Tylko 26 proc. ankietowanych Rosjan nie żałuje rozpadu Związku Sowieckiego. 16 proc. badanych nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Autorzy badania zaznaczają, że generalnie odsetek Rosjan, którzy ubolewają nad upadkiem ZSRR, w latach 2014 – 2017 kształtuje się w badaniach na poziomie 54-58 proc. Odsetek osób podzielających taką opinię wzrósł, choć w niewielkim stopniu.

Ankietowani pytani o przyczynę nostalgii za ZSRR najczęściej wskazywali, że zniszczeniu uległ „jedyny dobry system gospodarczy”. Często odpowiadano też, że “ludzie stracili poczucie, że należą do mocarstwa”. Wskazywano również na „zwiększenie wzajemnej nieufności”.

Zwrócono uwagę, że wraz z wiekiem rośnie przekonanie, że można było uniknąć rozpadu Związku Sowieckiego. W tym roku, taki pogląd podzielało ponad 2/3 respondentów z najstarszej grupy wiekowej (69 proc.). W grupie badanych w wieku 40-54 lat była to ponad połowa (56 proc.). W przypadku młodszych Rosjan odsetek ten jest mniejszy: 39 proc. w grupie wiekowej 25-39 lat i 27 proc. w wieku poniżej 25 lat.

Przeczytaj: Młodzi Rosjanie tęsknią za ZSRR

We wrześniu br. w Moskwie stanął pierwszy po upadku ZSRR pomnik Lenina.  Stoi obok innych popiersi przywódców Rosji i ZSRR w „Alei rządzących”, powstałej z inicjatywy Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego.

Czytaj również: Putin: Nie chcemy powrotu ZSRR

112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply