W Moskwie stanął pierwszy po upadku ZSRR pomnik Lenina

Pomnik Lenina stoi obok innych popiersi przywódców Rosji i ZSRR w “Alei rządzących”, powstałej z inicjatywy Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego.

O planach postawienia nowego pomnika Lenina informował już wcześniej Władysław Kononow, dyrektor wykonawczy Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego, będący inicjatorem całego przedsięwzięcia.

“Aleja rządzących” została postawiona w 2016 roku na skwerze w centrum Moskwy. Aktualnie znajdują się na niej popiersia 33 przywódców rosyjskich – od założyciela dynastii Rurykowiczów Ruryka po Aleksandra Kiereńskiego – premiera Rządu Tymczasowego w Rosji po rewolucji lutowej. Na tym się jednak nie skończyło.

CZYTAJ TAKŻE: W rosyjskim Jakucku odsłonięto pomnik Stalina

Postawimy jeszcze osiem pomników – Lenina, Stalina, Chruszczowa, Breżniewa, Andropowa, Czernienki, Gorbaczowa i Jelcyna. Pomnik Lenina będzie pierwszym jego nowym popiersiem, jakie zostanie postawione w okresie postsowieckim – powiedział 12 września Kononow, którego cytuje rosyjska agencja TASS.

Z kolei dyrektor naukowy Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego Michaił Mjagkow tłumaczył, że “Aleja rządzących” może zostać wykorzystywana do prowadzenia lekcji historii. Zadaniem tej alei jest niesienie funkcji edukacyjnej. Można będzie tu prowadzić lekcje na otwartym powietrzu – tłumaczył inicjatywę.

Dzisiaj odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Lenina i innych radzieckich przywódców. Na prośbę wdowy po Borysie Jelcynie, odsłonięcie jego pomnika będzie miało miejsce w rocznicę jego urodzin, 1 lutego.

Kresy.pl / hromadske.ua / radiosvoboda.org / wprost.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Doskonały temat, żeby wspomnieć forumową szczekaczkę Padlinę – pewnie zaraz da głos, żydo-bolszewicki kundel, co tak Polskę opluwa zasłaniając się rzekomym antybanderyzmem, ale kto wybiera na avatara banderowską szmatę, zdradza swój stosunek do Polski i Polaków. Teraz ma okazję poużywać sobie na swojej wspaniałej rosji, która była rzekomo pod żydobolszewicką okupacją, no to widać, że się ta okupacja tam nie skończyła. Czego ta antypolska gnida jest świetnym przykładem.