Ambasada Wielkiej Brytanii w Moskwie będzie znajdować się przy placu separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej.

Jak podał w poniedziałek portal Meduza, na portalu “Aktiwnyj grażdanin” zakończyło się głosowanie dotyczące wyboru miejsca w Moskwie, które będzie nazwane “Placem Ługańskiej Republiki Ludowej”. Większość głosujących opowiedziała się za tym, by nazwać tak miejsce, przy którym jest położona ambasada Wielkiej Brytanii.

W głosowaniu wzięło udział 109 tys. obywateli. 57% z nich (62,3 tys.) zagłosowało za tym, by nazwać tak obszar wzdłuż wybrzeża rzeki Moskwa (Smolenskaja nabierieżnaja) między ulicą Protocznyj Pierieułok a wjazdem w ulicę Nowy Arbat.

Moskwianie mogli umiejscowić plac Ługańskiej Republiki Ludowej przy konsulacie Niemiec lub między ambasadami Litwy i Belgii, ale te propozycje zdobyły mniejszą liczbę głosów.

To już drugie miejsce w rosyjskiej stolicy, które zyska nazwę związaną z parapaństwami w Donbasie. 22 czerwca władze Moskwy poinformowały o podjęciu decyzji o nadaniu nazwy Plac Donieckiej Republiki Ludowej obszarowi położonemu między trzema ulicami: Bolszoj Diewiatinskij Pierieułok, Małyj Koniuszkowskij Pierieułok i Koniuszkowska. Chodziło o teren, na którym znajdują się budynki ambasady USA. Mimo to amerykańska placówka na swojej stronie internetowej w zakładce „Embassy & Consulates” pozostawiła stary adres: Bolszoj Diewiatinskij Pierieułok 8, a na stronie głównej usunęła nazwę ulicy zastępując ją geograficznymi współrzędnymi.

Przypomnijmy, że w 2018 roku władze Waszyngtonu nadały imię Borysa Niemcowa placowi naprzeciw ambasady Rosji w USA. Zmianę nazwy przeprowadzono w trzecią rocznicę zabicia tego polityka, znanego z ostrej krytyki Kremla. Przemianowanie placu nie spowodowało jednak zmiany adresu pocztowego ambasady Rosji. Na podobny krok w 2020 roku zdecydowały się władze stolicy Czech, nadając imię Niemcowa placowi przy ambasadzie Rosji. Aby korespondencja nie przychodziła pod ten adres, ambasada zmieniła adres do doręczeń pocztowych. Rosjanie wybrali do tego celu swój konsulat w Pradze, mieszczący się przy innej ulicy.

Według Meduzy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wielu krajach zachodnich zmieniono nazwy ulic, na których znajdują się rosyjskie ambasady. W szczególności w Pradze ulica w pobliżu ambasady rosyjskiej została nazwana ulicą Ukraińskich Bohaterów, w Wilnie – Bohaterów Ukrainy, a w Rydze – Niepodległości Ukrainy.

Kresy.pl / meduza.io

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply