Ambasada Rosji w Pradze już przy placu Borysa Niemcowa

Władze stolicy Czech przyjęły w poniedziałek uchwałę o przemianowaniu Placu pod Kasztanami na Plac Borysa Niemcowa – krytyka Kremla zamordowanego w 2015 roku. Przy placu mieści się rosyjska ambasada.

Przemianowanie placu ma być politycznym gestem wobec Rosji, wyrazem solidarności z rosyjską opozycją i działaczami praw człowieka. Ma także wskazać na „na ponury stan stosunków politycznych w dzisiejszej Rosji”. W uchwale podkreślono, że Praga dołącza do kilku innych stolic, które uczciły Niemcowa w ten sposób.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Uroczystość wymiany tabliczek z nazwą placu odbędzie się w czwartek, w piątą rocznicę zabójstwa Niemcowa.

Jak pisaliśmy, rosyjska ambasada mieściła się w Pradze przy Placu pod Kasztanami. Od dawna miejscowi działacze domagali się nadania placowi imienia Borysa Niemcowa. Zebrano w tej sprawie ponad 4,5 tysiąca podpisów. Władze samorządowe zajmowały się tym postulatem w przeszłości, ale dopiero teraz dały mu „zielone światło”.

Nazwa „Pod Kasztanami” nie zniknie z mapy Pragi, ponieważ nosi ją też przyległa ulica, której nazwa zostanie zachowana.

Praga jest kolejną stolicą, po Kijowie, Wilnie i Waszyngtonie, w której ambasada Rosji będzie mieściła się przy ulicy bądź placu Borysa Niemcowa.

Były wicepremier Rosji i polityk opozycyjnej Republikańskiej Partii Rosji – Partii Wolności Narodowej Borys Niemcow został zastrzelony 27. lutego 2015 roku podczas spaceru na Wielkim Moście Moskworeckim, kilkaset metrów od Kremla. Towarzyszyła mu ukraińska modelka Anna Duricka. Za zabójstwo Niemcowa skazano kilku mężczyzn narodowości czeczeńskiej, lecz rosyjska opozycja uważa, że zleceniodawcy mordu są na wolności.

Kresy.pl / wgospodarce.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz