Zmiana nazwy nastąpi w trzecią rocznicę zabójstwa Niemcowa, polityka znanego z ostrej krytyki Władimira Putina.

Władze Waszyngtonu podjęły decyzję o nadaniu imienia zabitego w 2015 roku rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa placowi naprzeciw ambasady Rosji. Poinformował o tym we wtorek przewodniczący fundacji Boris Nemtsov Foundation for Freedom Władimir Kara-Murza.

W oddzielnej decyzji rada Dystryktu Kolumbia jednogłośnie przyjęła w nadzwyczajnym trybie uchwałę o nazwaniu placu przed ambasadą Rosji imieniem Borysa Niemcowa. Zmiana wejdzie w życie 27. lutego. – napisał na Facebooku Kara-Murza.

Przemianowanie placu nastąpi więc dokładnie w trzecią rocznicę zabójstwa Niemcowa. Były wicepremier Rosji i polityk opozycyjnej Republikańskiej Partii Rosji – Partii Wolności Narodowej został zastrzelony 27. lutego 2015 roku podczas spaceru na Wielkim Moście Moskworeckim, kilkaset metrów od Kremla. Towarzyszyła mu ukraińska modelka Anna Duricka. W czerwcu 2017 roku sąd wojskowy w Moskwie skazał za zabójstwo Niemcowa Czeczeńca Zaura Dadajewa, a jego czterech wspólników – również narodowości czeczeńskiej – za pomoc w zabójstwie. Prawnik rodziny ofiary Wadim Prochorow zgodził się z werdyktem, jednak wyraził żal, że władze Rosji nie próbują ustalić rzeczywistych jego zdaniem zleceniodawców i organizatorów zabójstwa Niemcowa. Według oficjalnego śledztwa zleceniodawcą zbrodni był wciąż poszukiwany kierowca Rusłan Muchutdinow. Zdaniem Prochorowa rzeczywistym zleceniodawcą był szef Muchutdinowa, wpływowy zastępca dowódcy batalionu wojsk wewnętrznych Siewier Rusłan Gieriemiejew.

Jak pisał w grudniu ubiegłego roku New York Times, opisując plany władz miasta odnośnie upamiętnienia Niemcowa, przemianowanie placu nie spowoduje zmiany adresu pocztowego ambasady Rosji. Gazeta przypominała, że w przeszłości podobną decyzję podjęto odnośnie lokalizacji ambasady ZSRR. W latach osiemdziesiątych plac przy ambasadzie, która mieściła się w innym miejscu niż obecna ambasada Rosji, nazwano imieniem Andrieja Sacharowa, dysydenta wydalonego z ZSRR w 1975 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA potępiają zabójstwo Niemcowa

Kresy.pl / 112.ua / NYT
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz