Komisja topograficzna Pragi ogłosiła w piątek, że nie widzi żadnych przeszkód w przemianowaniu placu, przy którym w stolicy Czech mieści się ambasada Rosji. Jak podaje strona internetowa Aktualne.cz, uroczysta zmiana nazwy placu może odbyć się 27 lutego, w piątą rocznicę śmierci tego krytyka Władimira Putina.

Rosyjska placówka mieści się obecnie przy Placu pod Kasztanami. Od dawna miejscowi działacze domagali się nadania placowi imienia Borysa Niemcowa. Zebrano w tej sprawie ponad 4,5 tysiąca podpisów. Komisja topograficzna Pragi zajmowała się tym postulatem w przeszłości, ale dopiero dzisiaj poparła go po raz pierwszy. Jak stwierdzono, nikt nie mieszka na stałe przy Placu pod Kasztanami, w związku z czym nie będzie konieczności wydawania nowych dokumentów tożsamości. Ponadto nazwa “Pod Kasztanami” nie zniknie z mapy Pragi, ponieważ nosi ją też przyległa ulica, której nazwa zostanie zachowana.

Burmistrz Pragi Zdeněk Hřib z Czeskiej Partii Piratów powiedział Aktualne.cz, że głosowanie w radzie miasta nad przemianowaniem placu może odbyć się 24 lutego. Hřib chce, by uroczystość zmiany nazwy odbyła się z udziałem córki Niemcowa 27 lutego, w rocznicę zamordowania rosyjskiego polityka. Według niego pomysł ma poparcie innych ugrupowań współrządzących czeską stolicą.

Hřib uważa, że nadanie placowi imienia krytyka Kremla nie stanowi prowokacji wobec Rosji. “Nie rozumiem, dlaczego miałoby to być tak odbierane. Mówimy o byłym wicepremierze Rosji i byłym odnoszącym sukcesy regionalnym polityku, który został zamordowany” – mówił burmistrz Pragi.

Władze Pragi chcą też nadać jednej z ulic imię Anny Politkowskiej, dziennikarki zamordowanej w 2006 roku w Petersburgu.

Jak podaje Aktualne.cz, Praga może stać się kolejną stolicą, po Kijowie, Wilnie i Waszyngtonie, w której ambasada Rosji będzie mieściła się przy ulicy bądź placu Borysa Niemcowa.

CZYTAJ TAKŻE: Czesko-rosyjski spór o Koniewa. Minister nazwał czeskiego samorządowca “Gauleiterem”

Były wicepremier Rosji i polityk opozycyjnej Republikańskiej Partii Rosji – Partii Wolności Narodowej Borys Niemcow został zastrzelony 27. lutego 2015 roku podczas spaceru na Wielkim Moście Moskworeckim, kilkaset metrów od Kremla. Towarzyszyła mu ukraińska modelka Anna Duricka. Za zabójstwo Niemcowa skazano kilku mężczyzn narodowości czeczeńskiej, lecz rosyjska opozycja uważa, że zleceniodawcy mordu są na wolności.

Kresy.pl / Aktualne.cz

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply