USA: Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej uczczona w Waszyngtonie

Na wtorkowym spotkaniu w waszyngtońskim Wilson Center w ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej upamiętniono ofiary tej sowieckiej zbrodni przeciw ludzkości. Przypominano także o historii tzw. kłamstwa katyńskiego polegającego na próbie ukrycia zbrodni przez Kreml.

Jak poinformowała w środę Polska Agencja Prasowa (PAP), wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z polską ambasadą. Przyciągnęło wielu zainteresowanych, którzy wypełnili salę The Woodrow Wilson International Center for Scholars, znajdującego się w pobliżu Białego Domu. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele rodzin zamordowanych w Katyniu.

Zobacz także: Pochwała mordu katyńskiego w rosyjskiej telewizji [ +Video]

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W 1940 roku 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej) zostało zamordowanych na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR.

Jak poinformował PAP, spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy. Ambasador RP w USA Piotr Wilczek otwierając sesję stwierdził, że „w czasie, gdy dochodzi do międzynarodowych konfliktów i masowych zabójstw”. Zaznaczył także, że przypomnienie o losach polskiej inteligencji zamordowanej w Katyniu to „smutne i mocne memento”.

Następnie głos zabrał profesor Andrzej Nowak z Instytutu Historii PAN. Stwierdził, że Katyń to „ponura historia” ze światełkiem nadziei. „Nie możemy pomóc ofiarom tej tragedii, nie mogą zostać ożywione. Jednak jedna, bardzo ważna ofiara – prawda – może być ocalona” – dodał. W ocenie Nowaka zbrodnia katyńska jest przykładem kombinacji dwóch elementów. Z jednej strony mamy do czynienia z „komunistyczną ideologią w jej wersji uniwersalistycznej i totalitarnej”, z drugiej zaś z „imperialną geopolityką” – powiedział Nowak.

Zobacz także: Ambasador RP na Ukrainie: Zbrodnia katyńska już się powtarza – giną Ukraińcy, odżywa neoimperialna Rosja

Jak informuje PAP, historyk przypomniał także genezę zbrodni. Niedługo po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku, Polska została zaatakowana przez bolszewików. Atak został odparty. Józef Stalin był komisarzem politycznym na jednym z dwóch bolszewickich frontów. Uznał on ostateczną porażkę bolszewickich wojsk za osobiste poniżenie. Jak zaznaczył Nowak wielu historyków jest zdania, że wymordowanie polskiej elity w Katyniu, Miednoje i Charkowie było „osobistą zemstą” Stalina.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomniał on także, że wymordowani w Katyniu byli „intelektualną elitą Polski”. Wskazał także na podobieństwo celów które przyświecały Stalinowi i przywódcy III Rzeszy Adolfowi Hitlerowi. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej radzieckie NKWD i niemieckie SS porozumiały się w sprawie niszczenia polskich elit i walki z podziemiem.

Poruszając temat tzw. kłamstwa katyńskiego historyk przypomniał, że ówczesny brytyjski premier Winston Churchill miał pełną świadomość tego, iż za tym masowym mordem stoją Sowieci. Uznał jednak, że lepiej tego nie ujawniać. W opinii ówczesnego szefa brytyjskiego rządu mogłoby to zmniejszyć szanse na pokonanie Niemiec przy udziale ZSRR.

Jak informuje PAP, szef polskiej sekcji rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał dr Aleksandr Gurjanow omówił dokładniej sprawę „kłamstwa katyńskiego”. Jego zdaniem wieloletnie działania Rosji w tej sprawie należy uznać za przykład „kampanii dezinformacji i okłamywania”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem rosyjskiego historyka mieliśmy do czynienia z trzema etapami. Pierwszym – trwającym od popełnienia zbrodni w 1940 roku do odkrycia masowych grobów przez Niemców w 1943 r., drugi – od końca II wojny światowej do oficjalnego przyznania się do mordu przez władze radzieckie w 1990 r. – oraz etapem trzecim, który w jego ocenie trwa do dziś.

Jak tłumaczył Gurjanow, władze ZSRR usiłowały uwiarygodnić kłamstwo w systemowy sposób. Proceder rozpoczął się już bezpośrednio po masowych egzekucjach. Kreml utrzymywał przez długie lata, że za zbrodnię odpowiedzialni są Niemcy. Znacząca zmiana nastąpiła zaś dopiero w latach 90. Wówczas Michaił Gorbaczow przekazał dokumenty rzucające światło na okoliczności zbrodni Polsce.

W ocenie historyka „Katyń pokazuje moralne problemy państwa rosyjskiego”. „To jest głównie nasz problem, w drugiej kolejności jest to problem dla relacji polsko-rosyjskich” – stwierdził. „Rozwiązanie tego problemu pomogłoby w budowaniu przyszłości Rosji” – dodał. Warto zaznaczyć, że historyk jest autorem  wydanej w ubiegłym roku przez rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał księgi „Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak zaznaczył, aby było to możliwe, koniecznym byłoby ujawnienie wojskowych dokumentów, przeprowadzenie rzetelnego śledztwa oraz uznanie Stalina i innych przedstawicieli władz ZSRR za winnych tej zbrodni. Nazwiska zbrodniarzy radzieckich powinny zostać ujawnione. Wszyscy zaś zabici powinni zostać prawnie zrehabilitowani.

Jak podaje PAP uważa on, że głównym problemem pozostaje wciąż niewiedza Rosjan na temat zbrodni. Badania przeprowadzone przez ośrodek badania opinii publicznej Centrum Lewady 10 lat temu pokazują, że w marcu 2010 roku o Katyniu słyszało 43 proc. Rosjan. 19 proc. ankietowanych uważało, że za mord odpowiadają działacze stalinowscy. Po katastrofie smoleńskiej oraz emisji w rosyjskiej telewizji filmu „Katyń” w reż. Andrzeja Wajdy sytuacja w kwietniu 2010 roku zmieniła się. Wówczas ankiety pokazały, że o Katyniu słyszało 74 proc. badanych Rosjan. 35 proc. ankietowanych uważało, że za tę zbrodnie odpowiedzialni są Rosjanie.

Andrzej Nowak powiedział polskim dziennikarzom w Waszyngtonie, że w przypadku podejścia USA do zbrodni katyńskiej „zmienił się kontekst”. „W tej chwili Rosja Władimira Putina nie jest już postrzegana jako kraj, któremu można ufać” – dodał. W jego opinii Stany Zjednoczone rozumieją już na jakie fałszerstwa jest gotów Putin oraz „jak ważną rolę w jego polityce odgrywa fałszowanie historii”.

Zobacz także: W Babicach upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od wtorku przez dwa miesiące będzie otwarta w Wilson Center wystawa poświęcona tematyce zbrodni katyńskiej. Będzie ona prezentowała zbiory Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

pap / wnp.pl / kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz