Zbrodnia nierozliczona będzie się powtarzać. Ona już się powtarza. Giną Ukraińcy za to, że są Ukraińcami, giną Gruzini, bo są Gruzinami, odżywa agresywna, neoimperialna Rosja, która nie rozliczyła się ze swoich zbrodni – powiedział w Bykowni podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Ambasador RP na Ukrainie, Bartosz Cichocki.

Jak informowaliśmy, w Polsce 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 79. rocznica masowych zbrodni popełnionych na rozkaz Józefa Stalina przez NKWD na Polakach, obywatelach II RP. Z okazji rocznicy, prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć pomordowanych, składając wieniec pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie. Z kolei w Warszawie obchody Dnia Pamięci odbywały się na placu apelowym Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. Zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała odczytał tam list prezydenta do organizatorów i uczestników uroczystości.

Czytaj więcej: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent oddał hołd pomordowanym

Dziś uroczystości odbyły się także na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem, gdzie pochowanych jest ok. 3,5 tys. Polaków, zamordowanych z rozkazu Józefa Stalina wydanego w 1940 roku. Wzięli w nich udział m.in. Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, przedstawiciele polskich organizacji działających na Ukrainie, a także reprezentanci ukraińskich władz oraz korpusu dyplomatycznego.

 

W rozmowie z dziennikarzami polski ambasador zaznaczył, że „obowiązkiem żywych jest pamiętać o brutalnie pomordowanych”.

– Naszym obowiązkiem jest stać razem z rodzinami katyńskimi w każdą rocznicę, dlatego że prawda o zbrodni katyńskiej w dzisiejszym świecie znów bywa podważana, dlatego że odmawia się nam pełnego dostępu do archiwów, że odmawia się rehabilitacji naszych ojców i naszych dziadów i dlatego, że zbrodnia nierozliczona będzie się powtarzać – powiedział Bartosz Cichocki.

W tym kontekście krytycznie odniósł się do współczesnej polityki Rosji, która nie rozliczywszy się m.in. ze zbrodni na Polakach, wraca do polityki „agresywnej” i „neoimperialnej”.

– Ona [zbrodnia-red.] już się powtarza – powiedział Cichocki, cytowany przez PAP. – Giną Ukraińcy za to, że są Ukraińcami, giną Gruzini, bo są Gruzinami, odżywa agresywna, neoimperialna Rosja, która nie rozliczyła się ze swoich zbrodni, między innymi dokonanych na Polakach.

Wypowiedź Cichockiego, m.in. za PAP, powtórzyły też media ukraińskie, w tym państwowa agencja informacyjna Ukrinform. Analogicznie cytuje go ukraińskojęzyczny serwis Polskiego Radia.

Liczbę ofiar Zbrodni Katyńskiej szacuje się na co najmniej 21,7 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Od 2007 roku na mocy uchwały Sejmu obchodzimy 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę poinformowania przez Niemców w 1943 roku o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Równo 47 lat później Moskwa przyznała się do popełnienia zbrodni. Jest ona kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, komunistyczna i przeciwko ludzkości, a czasem także jako ludobójstwo.

Przypomnijmy, że niedawno Cichocki wysłał do szefa państwowej telewizji ukraińskiej list w którym protestował przeciw temu, w jaki sposób w jednym z programów ukazano Stepana Banderę. Wychwalano go m.in. za przewodzenie ruchowi, który walczył z „polską okupacją”.

Ambasador zadeklarował w swoim liście, że polska dyplomacja „wyraża swoje głębokie oburzenie formą i treścią” wspomnianego programu. Uznając, że media publiczne „mają do wypełnienia szczególną misję w społeczeństwie”, Cichocki ocenił, że „program prowadzony przez O. Zinczenkę stał się karykaturą wspominanej misji”.

Ambasador wspomniał, że wszystkie osoby zaproszone do programu, wśród nich znany gloryfikator OUN-UPA i negacjonista wołyński, prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyr Wiatrowycz, okazały się zwolennikami Bandery. Według polskiego dyplomaty „zupełnie pominięto zbrodniczy wymiar” i ideologii przyjętej przez stworzone przez Banderę organizacje, i ich późniejszych działań, kreowano natomiast „sielankowy obraz” wodza ukraińskich szowinistów.

Dzieje.pl / PAP / RIRM / Kresy.pl

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. lp
  lp :

  A może pan ambasador byłby łaskaw odnieść te słowa do zbrodni wołyńskiej i zakazu ekshumacji? Byłoby i adekwatnie i uczciwie. Ale jak widać dla pana Cichockiego i jego mocodawców krew pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów ma mniejszą wartość niż krew żołnierzy pomordowanych przez NKWD.

 2. vader213
  vader213 :

  Najbardziej ohydne i plugawe jest to, że neobanderowcy pisowscy nie dbają o pamięć i honor pomordowanych, tylko wykorzystują ten mord do swojej brudnej, nikczemnej rusofobiczno-antypolskiej polityki. Hańba im po wieki!!!!!!!!!!!!!!

 3. Kojoto
  Kojoto :

  “Zbrodnia nierozliczona będzie się powtarzać.” Różne rzeczy można zarzucić moskalikom, kłamstwa i fałszywe oskarżenia pod adresem Polski, etc, ale co jak co – Zbrodnię Katyńską oficjalnie rozliczyli, przyznali się, nawet parokrotnie i Jelcym i Putin i Duma… a co ze Zbrodnią Wołyńską i w Małopolsce Wschodniej? Jak nisko upadły PiSowskie gnidy, żeby na ziemi na której ukraińcy mordowali Polaków za to, że są Polakami, mówić o nierozliczonych zbrodniach przemilczając zbrodnie ukraińskich szowinistów.

 4. janusz123
  janusz123 :

  Zdradze tajemmice – pierwsi “prezydenci” bandersynów mówili o 659 485 ofiarach UPA, SS Galzien itd. Maja archiwa UPA OUN itd. (teraz w FSB-KGB)- tam przychodzily meldunki. Sa to Zydzi, Polacy, Rosjanie, Wegrzy, Rumuni, Slowacy itd.itp.

 5. Roman1
  Roman1 :

  Nawet zbrodnia katyńska daje okazję by wspierać Ukrainę i Gruzję, pomimo iż oba obecne państwa były współwinne zbrodni tak samo jak obecna Rosja (zwłaszcza, że Stalin był Gruzinem, nie Rosjaninem). Upodlenia Polaków przez “nasze” władze ciąg dalszy.

 6. jwu
  jwu :

  Totalna hipokryzja przedstawiciela “dobrej zmiany”.Jak można tak płomiennie przemawiać i atakować Rosję w kraju, który gloryfikuje ideologię winną zamordowania ponad 200tys.Polaków,wstrzymał ekshumację tych ofiar,nie przeprosił i winą za nią obarcza NKWD.Jak bardzo się myliłem ,myśląc ,że po ambasadorze Piekło ,nie będzie już gorszego ambasadora w kraju za rzeką ?A jednak stało się. Poza tym ,nie rozumiem zwrotu “zbrodnia nierozliczona”? Dlaczego takiego określenia nie słyszałem nigdy ,pod adresem banderowców ? Czy ich zbrodnia jest już rozliczona? Bo być może coś przeoczyłem?

 7. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Ciekaw jestem, czy 11 lipca 2019 usłyszymy z ust pana Ambasadora zdanie “Zbrodnia nierozliczona będzie się powtarzać. Ona już się powtarza. Ginęli Polacy za to, że byli Polakami” np. w Porycku czy Ostrówkach? Porównywanie ukraińskich ofiar konfliktu w Doniecku z masowymi egzekucjami polskich oficerów w Katyniu zakrawa na ponury żart i niebywałą ignorancję tego człowieka!

 8. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Cytat z pana Cichockiego “W rozmowie z dziennikarzami polski ambasador zaznaczył, że „obowiązkiem żywych jest pamiętać o brutalnie pomordowanych”.
  Tak proszę pana zgadza się, dlatego pytam dlaczego Lwowskie Orlęta są u pana przyjaciół nazwane “miejskimi szumowinami?”I dlaczego zlecający i wykonujący najohydniejsze zbrodnie na Polakach w całej historii Polski są narodowymi bohaterami pańskich przyjaciół a banderowscy mordercy dostają dodatki specjalne ,być może z naszych podatków,/kiedy ich ofiary leża po rowach/…… które bezustannie wagonami wpychacie na Ukrainę/ 4 mln swapu jak zawiezione przez A.Dudę jest spłacane????/??To są pieniądze, ukradzione polskim szpitalom,szkołom i emerytom, nie istnieje zlikwidowane ostatecznie praktycznie lecznictwo psychiatryczne ,przy największym wskaźniki samobójstw młodzieży w Polsce/!!!!
  https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/180929789-Rosnie-liczba-samobojstw-wsrod-dzieci.html
  Zastanówcie się nad sobą, bo naród ma was dosyć!

  • JeszczePolska
   JeszczePolska :

   Jeśli chodzi o okrucieństwo to polecam panu te”dzieła :
   Starzy banderowcy zostali przez Parlament Ukrainy uznani za bohaterów.
   1/Wyrzynanie na czole „orła”.
   2/Wycinanie na czole znaku krzyża w obrządku łacińskim.
   3/Malowanie jajek wielkanocnych krwią polską w Wielki Piątek w 1943 r.
   4/Rąbanie powolne – najpierw rąk, później nóg aby według życzenia ukraińskich szowinistów: „Polska morda dłużej się męczyła”.

   4/Wbicie w czoło gwoździa i pozostawienie kartki w języku ukraińskim treści ; „On mnie chlebem karmił, a ja jego za to zabiłem”.

   4/Obcięcie matce piersi i dziecku nóżki, a krwią napisanie na ścianie w języku ukraińskim: „Śmierć Lachom!”.
   5/Nabijanie na długi bagnet dwójki małych dzieci i śmianie się że to „Polski samolot”.
   6/Nabijanie dzieci na widły i podnoszenie do góry z ukraińskim zawołaniem do pozostałych oprawców: „Patrz! To polski Orzeł”
   7/Rozprucie brzucha ciężarnej kobiecie i wyrzucenie nienarodzonego dziecka na gnojowisko z zawołaniem w języku ukraińskim: „Patrzcie jak lata polski orzeł”.

   8/Wypruwanie dzieciom wnętrzności i rozwieszanie jelit na ścianie w ja­kiś nieregularny sposób wraz z kartką wiszącą na gwoździu z napisem w ukraińskim języku: „Polska od morza do morza!”.
   itd…
   https://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/33331

   Jeżeli,o tych ofiarach się specjalnie zamilcza i udaje na rozkaz swoich mocodawców, że to były “gorszego sortu” i lepiej jak najmniej o nich wspominać…. to niech was i ich tak samo potraktują….

  • jwu
   jwu :

   U polityków z partii rządzącej utarło się ,że brutalnie pomordowanymi są wyłącznie ci, zabici przez ruskich.Natomiast polskie ofiary ludobójstwa kresowego ,nie zostały zamordowane,tylko straciły życie w wyniku “wojny Polsko-ukraińskiej”.I to z karabinem w ręku.

   • uvara
    uvara :

    trafiłeś w 10 z tym porównaniem! Gdy mowa o ofiarach wołyńskich to rozmydla się ich śmierć, mamrocząć coś o “tragicznej przeszłości obu narodów” (tak tak, wg retoryki naszych rządzących i ich ukraińskich odpowiedników to była tragedia również dla Ukraińców!)

 9. Gaetano
  Gaetano :

  @jwu Teraz już “jestem w domu” co do Twego pytania sprzed paru dni odnośnie następcy tego z piekła rodem. Ty naprawdę pokładałeś jakieś nikłe nadzieje w tej kanalii, bo, przykładowo, napisali mu list. Straciłeś na chwilę czujność, kamrat, a tego się nie robi. Po Tobie raczej bym się tego nie spodziewał. Ale nieważne, błądzić rzeczą ludzką i szybko zauważyłeś ten błąd. Pamiętaj, w pełzającej nie zmieni się nic, a z racji zmieniającej się rzeczywistości w tym przypadku zastąpił go tylko sprawniejszy, w ściśle negatywnym tego słowa znaczeniu.

  • jwu
   jwu :

   Przyznaje się bez bicia ,że pokładałem nadzieję ,bo nie wyobrażałem sobie następcy gorszego i bardziej miernego niż ten pierwszy.Ale jak mówią starsi i mądrzejsi:człowiek (na błędach) uczy się aż do śmierci.Chociaż patrząc na
   nowego premiera,szefa MSZ ,MSW ,powinienem być bardziej ostrożny w swoich oczekiwaniach.Pozdrawiam.

 10. Gaetano
  Gaetano :

  @lp Zgadza się, to stara prawda, w zasadzie aksjomat. Żadne to novum fakty o tym, że ci bestialsko pomordowani zawsze im przeszkadzali, nawet po śmierci, co już kiedyś pozwoliłem sobie napisać. “Ukr. nacjonalistów” to jednak na wyrost. Szowinistycznych satanistów atawistycznie nienawidzących Polaków i katolicyzmu oraz wspieranych masowo i z entuzjazmem przez czerń, która z nacjonalizmem miała tyle wspólnego, co kalkstein z polskością.