Smoleńscy urzędnicy i lokalni “aktywiści” pojawili się z koparkami i ciężarówkami na polskim cmentarzu wojskowym w Katyniu i zagrozili zniszczeniem go w odpowiedzi na „wyburzenie sowieckich pomników w Polsce”.

Jak poinformował w piątek białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan, smoleńscy urzędnicy i lokalni “aktywiści” pojawili się z koparkami i ciężarówkami na polskim cmentarzu wojskowym w Katyniu i zagrozili zniszczeniem go w odpowiedzi na „wyburzenie sowieckich pomników w Polsce”.

Zorganizowali również petycję, aby raz na zawsze rozwiązać „sprawę katyńską”.

Zobacz też: “Drugi Katyń” – ukraiński minister o Smoleńsku

Ciężarówki, koparki i buldożery były przystrojone w rosyjskie flagi i symobole “Z”. Dwie koparki podjechały do napisu “Katyń” przy wejściu na cmentarz demonstrując zamiar zburzenia, w tym czasie kolumna około 30 pojazdów przejechała obok pomnika.

W mediach społecznościowych została też udostępniona wiadomość: “W imieniu mieszkańców Smoleńska i całego narodu rosyjskiego, zwracamy się do zwykłych Polaków, aby przemówili do rozsądku polityków, którzy oszaleli na punkcie rusofobii. Jesteśmy blisko Smoleńska przed Cmentarzem w Katyniu, to miejsce święte dla wielu Polaków, przodkowie części z Was są tutaj pochowani”.

Przy pomocy głośników ogłosili, że mogliby zniszczyć miejsce pamięci, ale tego nie zrobią bo “są ludźmi, a nie nazistami” i “nie walczą z cudzymi świątyniami”. Dodali także, że są gotowi „zignorować kwestię, kto naprawdę zabił Polaków i w jakich okolicznościach” sugerując, że za Zbrodnię Katyńską odpowiadają Niemcy.

Warto przypomnieć, że w Rosji powstała inicjatywa zburzenia polskiej części zespołu muzealnego w Katyniu, w reakcji na wsparcie Polski dla Ukrainy. Część rosyjskich deputowanych uważa, że ze względu na stanowisko Polski w sprawie wojny Rosji z Ukrainą „konieczne jest zrewidowanie historii katyńskiej i dostosowanie jej do prawdy historycznej, prawa, sprawiedliwości i zdrowego rozsądku”.

“Rząd naszego kraju, ze względu na zachowanie normalnych stosunków, przychylał się stronie polskiej w „sprawie katyńskiej”. Ale jeśli nie ma normalnych stosunków między Polską a Rosją, prawdopodobnie nadszedł czas, aby inaczej spojrzeć na Katyń” – powiedział Aleksandr Stacura, jeden z inicjatorów apelu.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Cami
    Cami :

    hola hola ale nasz pomnik to upamietnia wasze zbrodnie na nas a wasze u nas przeklamuja historie bo jakze maja upamietnic co innego? nie da sie tak na logike 🙁 zbrodniarze to zbrodniarze i zadne przykrywki typu wyzwoliciele tego nie przykryja, ktos was prosil o to wyzwalanie od nazistow – chyba tak samo jak ukraincy nie prosili co? nie znam bardziej zaklamanego narodu i tak naprawde nikomu na swicie nie potrzebnego, jestwsie zwykla zakal tego globu, wasz los to los korei polnocnej i zyjcie sobie idioci pod idiota 🙁