Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent oddał hołd pomordowanym

Możemy być pewni, że jak długo istnieć będzie wolna Polska, jak długo istnieć będzie nasz naród, prawda o zbrodni katyńskiej i pamięć o jej ofiarach będą przekazywane z pokolenia na pokolenie – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W Polsce 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 79. rocznica masowych zbrodni popełnionych na rozkaz Józefa Stalina przez NKWD na Polakach, obywatelach II RP.

Z okazji rocznicy, prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć pomordowanych, składając wieniec pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie. Z kolei w Warszawie obchody Dnia Pamięci odbywały się na placu apelowym Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. Zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała odczytał tam list prezydenta do organizatorów i uczestników uroczystości.

 

Prezydent przypominał, że w przyszłym roku obchodzona będzie 80. rocznica „jednej z największych tragedii w naszych dziejach najnowszych” oraz, że „od czasu ujawnienia ludobójczej zbrodni, popełnionej przez reżim sowiecki na przeszło dwudziestu tysiącach obywateli Rzeczypospolitej, mija lat 76”. Zaznaczył, że wspólną i jedyną „winą” ofiar była wierność Ojczyźnie.

„Jednak pamięć o bohaterskich ofiarach, o naszych przodkach i poprzednikach, którzy woleli zginąć niż zaprzeć się Niepodległej, trwa – żywa i zwycięska – w sercach rodaków. (…) I możemy być pewni, że jak długo istnieć będzie wolna Polska, jak długo istnieć będzie nasz naród, prawda o zbrodni katyńskiej i pamięć o jej ofiarach będą przekazywane z pokolenia na pokolenie” – napisał w liście prezydent. Zaznaczył, że Polacy przechowali przez dziesięciolecia prawdę o Katyniu i przypomniał o tych wszystkich, którym to zawdzięczamy.

Wieńce w imieniu Prezydenta zostały również złożone przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie, w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym.

Decyzję o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej podjęło 5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC WKP(b) na podstawie pisma skierowanego przez Berię do Stalina.

Rosjanie przyznali się do ludobójstwa dopiero w kwietniu 1990 roku. Liczbę ofiar Zbrodni Katyńskiej szacuje się na co najmniej 21,7 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Od 2007 roku na mocy uchwały Sejmu obchodzimy 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę poinformowania przez Niemców w 1943 roku o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Równo 47 lat później Moskwa przyznała się do popełnienia zbrodni. Jest ona kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, komunistyczna i przeciwko ludzkości, a czasem także jako ludobójstwo.

Przeczytaj: Podczas konferencji rosyjskiego Towarzystwa Wojenno-Historycznego podważano odpowiedzialność Rosji za Katyń

Prezydent.pl / RIRM / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. vader213
    vader213 :

    Czekamy na was fanatyczni polakożercy z dudą na czele 10 lipca w rocznice UKRAIŃSKIEGO BESTIALSKIEGO LUDOBÓJSTWA, by oddać cześć i chwałę pomordowanym przez ukraińców, ludobójców. My tego nie zapomnimy i nigdy nie będziecie mieć naszej zgody, na wybiórczą “pamieć” pomordowanych, bo wykorzystujecie tą “pamięć” do swoich doraźnych, brudnych politycznych geszeftów.

  2. Roman1
    Roman1 :

    A czy Ukraińcy i Gruzini przyznali się do udziału w zbrodni katyńskiej i przeprosili? Winimy Rosję, ale rozgrzeszamy (a nawet chwalimy) pozostałych sprawców tej zbrodni. Dlaczego prawdomówny Panie Prezydencie?