Byłemu wiceszefowi czeskiej partii komunistycznej Josefowi Skali grozi do 3 lat więzienia. Twierdził, że Zbrodnia Katyńska była „historią zbudowaną przez nazistów” – poinformował we wtorek portal Seznam Zpravy.

Jak poinformował we wtorek portal Seznam Zpravy, byłemu wiceszefowi czeskiej partii komunistycznej Josefowi Skali grozi do 3 lat więzienia. Twierdził, że Zbrodnia Katyńska była „historią zbudowaną przez nazistów”.

Były wiceprzewodniczący KC KSCM i kandydat partii na prezydenta Josef Skala stanie przed sądem za zaprzeczanie masowemu sowieckiemu mordowi, który miał miejsce 82 lata temu w Katyniu.

W czerwcu 2020 roku w debacie transmitowanej na stronie internetowej Wolne Radio, czeski komunista przez prawie dwie godziny kwestionowała te fakty.  Wysłuchało go dziesięć tysięcy osób.

Według ustaleń Seznam Zpravy, wszyscy trzej uczestnicy wspomnianej dyskusji zostali oskarżeni przez Prokuraturę Okręgową Pragi na początku października. „Trzem osobom fizycznym i jednemu podmiotowi prawnemu postawiono zarzuty związane z transmisją dyskusji na temat tzw. zbrodni katyńskiej. Postępowanie zostało prawnie zakwalifikowane jako przestępstwo zaprzeczania, aprobowania i usprawiedliwiania ludobójstwa” – poinformował Aleš Cimbala rzecznik naczelnej Prokuratury Miejskiej w Pradze.

Zobacz też: W Katyniu usunięto polską flagę [+FOTO]

Sąd pierwotnie rozstrzygnął sprawę tzw. nakazem karnym. Zgodnie z prawem sędzia może ją nałożyć, jeśli uzna, że ​​czyn jest bezsprzecznie udowodniony. W takim przypadku nie odbywa się żadna rozprawa.

„Oskarżeni zostali skazani na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na piętnaście miesięcy. Podmiot prawny otrzymał karę grzywny w wysokości 30 000 koron czeskich” – powiedziała Iva Kaňáková, rzecznik praskiego Sądu Rejonowego. Jednak wszyscy oskarżeni wnieśli apelację od nakazu karnego. Sprawa trafi na salę sądową. Za negowanie ludobójstwa mężczyznom grozi do trzech lat więzienia.

Przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda zapowiedział w maju możliwość starania się o odszkodowania za zbrodnię katyńską. “Nie mam wątpliwości, że w istocie państwo rosyjskie dzisiaj jest tym, które dźwiga na sobie odpowiedzialność za zbrodnię katyńską. I jeżeli wobec kogoś możemy dochodzić dzisiaj jakichkolwiek roszczeń, to rzeczywiście możemy tych roszczeń dochodzić wobec państwa rosyjskiego. I uważam, że tą drogą trzeba pójść” – oświadczył.

Kresy.pl/Seznam Zpravy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply