Jewgienij Satanowski, rosyjski politolog, prezes Instytutu Bliskiego Wschodu, a w latach 2001 – 2004 prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów, pochwalił Stalina za zabicie polskich oficerów w Katyniu. Rzecz stała się 20 stycznia br. na antenie telewizji Rossija 1, w programie czołowego rosyjskiego propagandzisty Władimira Sołowiowa.

Satanowski stwierdził, że Stalin był w czasie Katynia i powstania warszawskiego głównodowodzącym sił zbrojnych ZSRR. “On [Stalin – red.] miał rację. Powinien był zrobić i pierwsze, i drugie” – powiedział Satanowski odnosząc się do mordu katyńskiego i braku pomocy dla powstania warszawskiego. Wypowiedź ta zaskoczyła nawet Sołowiowa, który skomentował ją słowami “to okropne”.

W dalszej części swojej wypowiedzi politolog wyjaśnił, dlaczego tak uważa. “Żaden normalny dowódca wojskowy nie pozostawiłby na swoich tyłach grupy dobrze przygotowanych oficerów z wrogiej armii” – mówił Satanowski nie biorąc pod uwagę, że zamordowani polscy oficerowie byli jeńcami.

Jednocześnie Satanowski przyznał, że Stalin był “tyranem i katem”, ale historii “nie tworzą ludzie z czystymi rękami”. “A kto nim nie był?! Piłsudski?” – mówił Sołowiow przystępując do wymieniania “zbrodni” Polski i Polaków. Politolog przypomniał, że przed wojną jedna trzecia mieszkańców Polski nie była etnicznymi Polakami. “A ile dziś jest mniejszości w Polsce?” – mówił sugerując, że w Polsce odbyły się czystki etniczne. Wspomniał przy tym o “rzezi Ukraińców” dokonanej na ziemiach polskich. Zarzucił “polskiej demokracji”, że jakoby nie pozwala wrócić na rodzinne ziemie wysiedlonym Łemkom.

Satanowski twierdził też, że Polacy masowo zabijali Żydów, którzy uciekali z gett i niemieckich obozów, wspominał o pogromach w Kielcach i Jedwabnem, gdzie “Niemcy nie byli potrzebni”.

Wypowiedź Jewgienija Sołowiewa zaczyna się około godziny 1:59 programu.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki dziennik wskazuje przyczynę ataku Putina na Polskę

Kresy.pl / dorzeczy.pl / onet.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Jeżeli masz rację, co nie jest nieprawdopodobne, to jest to start rozgrywki.
  Izrael ma interes, aby wrócić na stronię Rosji, normalny replay.
  Szykuje się anormalna rozpierducha w stosunkach USA i FR?
  Jeżeli do tego dojdzie, to dla nas o jednego antypolskiego gracza mniej w USA.
  Jest do dziwnie alogiczny układ w wykonaniu Izraela w stosunku do USA.
  Czyżby Izrael miał tak silne karty na terenie Ameryki.
  Może przeszacować, w zeszłym okresie struktury Izraela dały dupy Amerykanom.
  USA milczy, przyjęło wyczekującą postawę, analizuje posiadane karty?
  Za mało danych na analizę z większą dozą prawdopodobieństwa.
  Osobiście uważam że nie masz racji, Izrael nie jest samobójcą.