Ktoś usunął polską flagę z miejsca pamięci w Katyniu. Wszystko wskazuje na to, że uczyniły to rosyjskie władze. Prawdopodobnie polską flagę usunięto także w Miednoje.

Informację o braku polskiej flagi na maszcie przy polskim cmentarzu wojskowym w Katyniu, gdzie spoczywają polscy oficerowie zamordowani w 1940 roku przez NKWD, podała w piątek agencja prasowa RBK. Została ona potwierdzona przez katyńską administrację, która stwierdziła, że 24 czerwca „odkryto brak polskiej flagi”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z komentarza mera pobliskiego Smoleńska Andrieja Borisowa wynika, że decyzję o usunięciu flagi podjęło rosyjskie ministerstwo kultury. „Uważam, że ministerstwo kultury Federacji Rosyjskiej podjęło jedyną słuszną decyzję o zdjęciu flagi Polski. Katyń to rosyjski pomnik, to rosyjska historia” – powiedział Borisow cytowany przez RBK za lokalną agencją informacyjną.

Borisow wyraził opinię, że „na rosyjskich pomnikach nie może być polskich flag”, zwłaszcza po „jawnych antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków”.

W sieci pojawiła się także informacja, że polską flagę zdjęto również na cmentarzu w Miednoje. Zamieszczono ją w serwisie Telegram na koncie mającym należeć do historyka Władisława Kononowa z komentarzem, że w Katyniu i Miednoje zostały zdjęte „flagi nieprzyjaznego państwa”. Do wpisu dołączono dwa zdjęcia, mające przedstawiać maszty w tych miejscach pamięci, z których zdjęto polskie flagi.

Przypomnijmy, że w kwietniu smoleńscy urzędnicy i lokalni „aktywiści” pojawili się z koparkami i ciężarówkami na polskim cmentarzu wojskowym w Katyniu i ogłosili, że mogliby zniszczyć to miejsce pamięci, ale tego nie zrobią bo „są ludźmi, a nie nazistami” i „nie walczą z cudzymi świątyniami”. Dodali także, że są gotowi „zignorować kwestię, kto naprawdę zabił Polaków i w jakich okolicznościach” sugerując, że za Zbrodnię Katyńską odpowiadają Niemcy.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: sąd w Twerze usankcjonował zdjęcie tablicy poświęconej zamordowanym polskim jeńcom

Kresy.pl / rbc.ru

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Roman1
    Roman1 :

    Jak Kuba Bogu, tak … A poza tym, dlaczego media w Polsce piszą o zbrodni tylko Rosji, skoro wówczas był ZSRR, Gruzin Stalin na czele, a w NKWD mnóstwo również Ukraińców i Białorusinów. Okrutna zbrodnia i kłamstwa od samego początku, najpierw radzieckie, teraz polskie i ukraińskie.

  2. r2d2
    r2d2 :

    należy usunąć flagi Rosji w Polsce i tyle. Ruski zawsze będzie Ruskim i tylko czeka kiedy napaść na sąsiada. My Polacy doświadczyliśmy tych napadów wiele razy w naszej historii a patrząc na kolejne groźby można się domyślać że ponownie mają złe zamiary.