Ktoś usunął polską flagę z miejsca pamięci w Katyniu. Wszystko wskazuje na to, że uczyniły to rosyjskie władze. Prawdopodobnie polską flagę usunięto także w Miednoje.

Informację o braku polskiej flagi na maszcie przy polskim cmentarzu wojskowym w Katyniu, gdzie spoczywają polscy oficerowie zamordowani w 1940 roku przez NKWD, podała w piątek agencja prasowa RBK. Została ona potwierdzona przez katyńską administrację, która stwierdziła, że 24 czerwca “odkryto brak polskiej flagi”.

Z komentarza mera pobliskiego Smoleńska Andrieja Borisowa wynika, że decyzję o usunięciu flagi podjęło rosyjskie ministerstwo kultury. “Uważam, że ministerstwo kultury Federacji Rosyjskiej podjęło jedyną słuszną decyzję o zdjęciu flagi Polski. Katyń to rosyjski pomnik, to rosyjska historia” – powiedział Borisow cytowany przez RBK za lokalną agencją informacyjną.

Borisow wyraził opinię, że „na rosyjskich pomnikach nie może być polskich flag”, zwłaszcza po „jawnych antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków”.

W sieci pojawiła się także informacja, że polską flagę zdjęto również na cmentarzu w Miednoje. Zamieszczono ją w serwisie Telegram na koncie mającym należeć do historyka Władisława Kononowa z komentarzem, że w Katyniu i Miednoje zostały zdjęte “flagi nieprzyjaznego państwa”. Do wpisu dołączono dwa zdjęcia, mające przedstawiać maszty w tych miejscach pamięci, z których zdjęto polskie flagi.

Przypomnijmy, że w kwietniu smoleńscy urzędnicy i lokalni „aktywiści” pojawili się z koparkami i ciężarówkami na polskim cmentarzu wojskowym w Katyniu i ogłosili, że mogliby zniszczyć to miejsce pamięci, ale tego nie zrobią bo „są ludźmi, a nie nazistami” i „nie walczą z cudzymi świątyniami”. Dodali także, że są gotowi „zignorować kwestię, kto naprawdę zabił Polaków i w jakich okolicznościach” sugerując, że za Zbrodnię Katyńską odpowiadają Niemcy.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: sąd w Twerze usankcjonował zdjęcie tablicy poświęconej zamordowanym polskim jeńcom

Kresy.pl / rbc.ru

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Jak Kuba Bogu, tak … A poza tym, dlaczego media w Polsce piszą o zbrodni tylko Rosji, skoro wówczas był ZSRR, Gruzin Stalin na czele, a w NKWD mnóstwo również Ukraińców i Białorusinów. Okrutna zbrodnia i kłamstwa od samego początku, najpierw radzieckie, teraz polskie i ukraińskie.

  2. r2d2
    r2d2 :

    należy usunąć flagi Rosji w Polsce i tyle. Ruski zawsze będzie Ruskim i tylko czeka kiedy napaść na sąsiada. My Polacy doświadczyliśmy tych napadów wiele razy w naszej historii a patrząc na kolejne groźby można się domyślać że ponownie mają złe zamiary.