Prezydent i premier uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W niedzielę prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Dziś, 13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, upamiętniający rocznicę pierwszej informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów z ciałami polskich oficerów oraz przyznania się władz ZSRR do sprawstwa zbrodni. W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

„Brakuje słów, definicji aby zrozumieć ogrom i bezsens zbrodni. Nigdy nie jesteśmy w stanie pogodzić się z triumfem zła, z tym że ofiary – ci którzy służą dobrej sprawy – bywają bezsilne” – oświadczył premier Donald Tusk podczas niedzielnych obchodów w Warszawie.

„Nie przyjmujemy do wiadomości, nie potrafimy o tym mądrze mówić, kiedy widzimy, jak zło pokonuje dobro, kiedy źli ludzie wyciągają broń i oddają strzał w potylice niewinnym” – podkreślił szef rządu. „Nawet nie zawsze wiemy, jak nazwać tych co zginęli, ofiarami Katynia czy bohaterami narodowej legendy” – dodał.

Tusk powiedział, że „zło, które było źródłem tej zbrodni, nadal czai się wokół nas”.

Czytaj także: Rosjanie nieopatrznie przyznali się, że posiadają akta zbrodni katyńskiej

Prezydent Andrzej Duda wziął z kolei udział w obchodach w Krakowie. „Sowieci z zimną krwią zamordowali ponad 22 tysiące polskich oficerów – żołnierzy, którzy bronili swojej Ojczyzny. Na polecenie Stalina dokonano brutalnej rzezi. To było ludobójstwo. Zdołano ich zamordować, ale nigdy nie zdołano ich wydrzeć z pamięci rodzin i narodu” – oświadczył prezydent.

„Oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, czcimy ich niewzruszoną wierność Polsce, ich dumę i honor. Ta armia cieni również dzisiaj stoi u boku żołnierzy Sił Zbrojnych RP, którzy kontynuują najchwalebniejsze tradycje oręża polskiego. Stoi na straży wartości i symboli nam najdroższych. Jej nieme świadectwo przenika do głębi sumienia, skłania do ofiarnej pracy na rzecz bezpieczeństwa, zasobności i rozwoju Rzeczypospolitej. My, współcześni, musimy odpowiedzieć na to wyzwanie. Uczyńmy wszystko, by zasłużyć na miano godnych następców Bohaterów zgładzonych w Katyniu” – Duda napisał na platformie X.

Prezydent złożył też wieniec przed Krzyżem Katyńskim w Krakowie.

13 kwietnia 1943 roku Niemcy poinformowali o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów. Dwa dni później moskiewskie radio przypisało zbrodnię Niemcom twierdząc, że oficerowie zostali wymordowani w 1941 roku po zajęciu okolic Smoleńska przez Niemców. Zwrócenie się polskiego rządu do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o zbadanie grobów Sowieci wykorzystali jako pretekst do zerwania stosunków z Polską. Na pamiątkę ujawnienia zbrodni katyńskiej w 2007 roku Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Z 13 kwietnia wiąże się inna ważna rocznica związana ze zbrodnią katyńską. Ponad 30 lat temu podczas wizyty prezydenta Jaruzelskiego w Moskwie władze ZSRR wycofały się z utrzymywanej od półwiecza kłamliwej narracji o niemieckim sprawstwie i po raz pierwszy przyznały, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Winą obarczono wówczas jedynie szefa NKWD Berię, jego zastępcę Mierkułowa oraz „ich pomocników”. Masakrę katyńską nazwano „jedną z cięższych zbrodni stalinizmu” i wyrażono z tego powodu głębokie ubolewanie.

polsatnews.pl / Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz