Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Ukrainę o przygotowywanie kolejnej próby przebicia się jej okrętów przez Cieśninę Kerczeńską bez zgody Rosji.

Jak pisze agencja Interfax, Ławrow powiedział o tym w czwartek na spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Europejskiego Biznesu – organizacji zrzeszającej zagraniczne firmy inwestujące w Rosji. „Teraz oni [władze Ukrainy – red.] przygotowują kolejną nielegalną próbę przebicia się bez pytania, bez przestrzegania środków bezpieczeństwa, bez pilota. Zgodnie z tym jak mi mówiono, sondują kraje NATO zapraszając je do wysłania swoich przedstawicieli na te okręty po to, by razem z NATO przebić się przez Cieśninę Kerczeńską” – mówił szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow przypomniał, że we wrześniu 2018 roku dwa francuskie okręty spełniając wszelkie wymagane przez Rosjan procedury przepłynęły Cieśninę Kerczeńską. „Spokojnie postępowały, poprosiły o pilota, pilot został zapewniony, statki były eskortowane, życzyliśmy im szczęśliwej podróży po Morzu Azowskim”. – twierdził minister spraw zagranicznych Rosji.

Przypomnijmy, że 25. listopada 2018 doszło do zbrojnej eskalacji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby przepłynięcia cieśniny przez zespół ukraińskich okrętów doszło do próby sił z okrętami rosyjskich służb granicznych. Jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do ostrzelania ukraińskiego okrętu, po czym trzy ukraińskie okręty Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu zostały zajęte przez RosjanRosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Władze w Kijowie obarczyły odpowiedzialnością Moskwę twierdząc, że ukraińskie okręty zostały zaatakowane na wodach międzynarodowych. Po incydencie ukraińskie władze wprowadziły na 30 dni stan wojenny we wschodniej i południowej części kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraińskie władze, które uważają, że Ukraina ma prawo do swobodnej żeglugi po Cieśninie Kerczeńskiej, już w grudniu zapowiadały, że zorganizują przejście swoich okrętów przez cieśninę bez pytania Rosji o zgodę. Swoich zapowiedzi jak dotąd nie zrealizowały.

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz