Samorządy Tomaszowa Lubelskiego i Hrubieszowa nie zmienią nazw ulic, których patronami są Zenon Jachymek „Wiktor” i Stanisław Basaj „Ryś” – polscy partyzanci, którzy walczyli z UPA. Poinformował o tym w ubiegłym tygodniu Igor Isajew – kontrowersyjny ukraiński dziennikarz zaangażowany w działania ruchu Obywatele RP, który domagał się zmiany nazw tych ulic. Informowała o tym również lokalna prasa.
Jak pisaliśmy, w listopadzie do Rady Miasta Hrubieszowa złożono wniosek ws. likwidacji nazwy ulicy Stanisława Basaja ps. Ryś. Dokonała tego lewicowo-liberalna, radykalnie antyrządowa, prounijna i proukraińska organizacja Obywatele RP, twierdząc, że honoruje to „osobę, która była dowódcą akcji przeciwko cywilnym obywatelom Rzeczypospolitej w marcu 1944 roku, w tym masakry w Sahryniu”. Ich zdaniem w Sahryniu i okolicach tej wsi 10 marca 1944 roku z rąk partyzantów AK i BCh zginęło 606 osób znanych z imienia i nazwiska, w tym kobiety i dzieci, a w dniach 9-11 III 1944 r. łącznie zniszczono 11 miejscowości i zabito „co najmniej 1228 Ukraińców”. Podobny wniosek złożono do Rady Miasta Tomaszowa Lubelskiego w sprawie ulicy Zenona Jachymka „Wiktora” który dowodził akcją w Sahryniu.
Według Isajewa pod koniec stycznia rady obu miast odrzuciły wnioski Obywateli RP. Radni Tomaszowa Lubelskiego stwierdzili, że imię „Wiktora” nie znajduje się na liście nazw ulic, które w ocenie IPN podlegają ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Powołano się również na fakt, że śledztwo w sprawie wydarzeń w Sahryniu zostało umorzone. W taki sam sposób o decyzji radnych informował portal tomaszowiak.net. Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski podkreślał na sesji, że dla mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego „Wiktor” Jachymek będąc oficerem ZWZ AK był żołnierzem polskiego podziemia, bohaterem, który bronił obywateli polskich, zwłaszcza przed napadami band UPA.
Także samorząd Hrubieszowa oparł swoją odmowę na tym, że ulica Stanisława Basaja „Rysia” nie podlega dekomunizacji. Radni wzięli też pod uwagę negatywne stanowisko Zarządu Osiedla Pobereżany (gdzie znajduje się ulica Basaja) i apel Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.
Decyzje radnych obu miast zostały przyjęte jednogłośnie.
Kresy.pl / Facebook / tomaszowiak.net / lubiehrubie.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!