Samorządy Tomaszowa Lubelskiego i Hrubieszowa nie zmienią nazw ulic, których patronami są Zenon Jachymek „Wiktor” i Stanisław Basaj „Ryś” – polscy partyzanci, którzy walczyli z UPA. Poinformował o tym w ubiegłym tygodniu Igor Isajew – kontrowersyjny ukraiński dziennikarz zaangażowany w działania ruchu Obywatele RP, który domagał się zmiany nazw tych ulic. Informowała o tym również lokalna prasa.

Jak pisaliśmy, w listopadzie do Rady Miasta Hrubieszowa złożono wniosek ws. likwidacji nazwy ulicy Stanisława Basaja ps. Ryś. Dokonała tego lewicowo-liberalna, radykalnie antyrządowa, prounijna i proukraińska organizacja Obywatele RP, twierdząc, że honoruje to „osobę, która była dowódcą akcji przeciwko cywilnym obywatelom Rzeczypospolitej w marcu 1944 roku, w tym masakry w Sahryniu”. Ich zdaniem w Sahryniu i okolicach tej wsi 10 marca 1944 roku z rąk partyzantów AK i BCh zginęło 606 osób znanych z imienia i nazwiska, w tym kobiety i dzieci, a w dniach 9-11 III 1944 r. łącznie zniszczono 11 miejscowości i zabito „co najmniej 1228 Ukraińców”. Podobny wniosek złożono do Rady Miasta Tomaszowa Lubelskiego w sprawie ulicy Zenona Jachymka „Wiktora” który dowodził akcją w Sahryniu.

Według Isajewa pod koniec stycznia rady obu miast odrzuciły wnioski Obywateli RP. Radni Tomaszowa Lubelskiego stwierdzili, że imię „Wiktora” nie znajduje się na liście nazw ulic, które w ocenie IPN podlegają ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Powołano się również na fakt, że śledztwo w sprawie wydarzeń w Sahryniu zostało umorzone. W taki sam sposób o decyzji radnych informował portal tomaszowiak.net. Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski podkreślał na sesji, że dla mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego „Wiktor” Jachymek będąc oficerem ZWZ AK był żołnierzem polskiego podziemia, bohaterem, który bronił obywateli polskich, zwłaszcza przed napadami band UPA.

Także samorząd Hrubieszowa oparł swoją odmowę na tym, że ulica Stanisława Basaja „Rysia” nie podlega dekomunizacji. Radni wzięli też pod uwagę negatywne stanowisko Zarządu Osiedla Pobereżany (gdzie znajduje się ulica Basaja) i apel Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Decyzje radnych obu miast zostały przyjęte jednogłośnie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz: Ukraińcy nie powinni potępiać swoich bohaterów tylko dlatego, że komuś w Rosji, w Polsce czy w Izraelu to się nie podoba

Kresy.pl / Facebook / tomaszowiak.net / lubiehrubie.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz