Katolicy z Krasnojarska walczą o zwrot kościoła

Sąd Arbitrażowy Kraju Krasnojarskiego Federacji Rosyjskiej oddalił wniosek wspólnoty katolickiej z Krasnojarska o zwrot zagrabionego przez bolszewików kościoła. W budynku znajduje się obecnie miejska sala koncertowa.

Wybudowana ponad sto lat temu świątynia bardzo krótko służyła wiernym. W 1922 roku władza sowiecka znacjonalizowała majątek Kościoła katolickiego, w tym kościół w Krasnojarsku. Od 1936 roku budynek „na cele kulturalne” przejął radiokomitet, urządzono w nim też studia radiowe i telewizyjne. W 1982 roku w kościele ustawiono organy, przekształcając go w miejską salę koncertową.

Na początku lat 90. władze pozwoliły miejscowym katolikom odprawiać w świątyni Msze św., ale budynek wciąż pozostał własnością miasta i salą koncertową, w której organizowane są koncerty.

Wierni, powołując się na fakt, że kościół rzymskokatolicki w Krasnojarsku był zbudowany w 1911 roku z pieniędzy członków parafii i darczyńców, od wielu lat walczą o jego odzyskanie. W lipcu br. złożyli kolejny wniosek, do Sądu Arbitrażowego Kraju Krasnojarskiego.

Zobacz także: W Rosji spłonął zabytkowy polski kościół

Wyrok sądu wydany 7 listopada br. był jednak ponownie dla nich niekorzystny. Podstawą odmowy był fakt, że od prawie stu lat nie władają obiektem oraz że brak dowodów na to, że przed rewolucją bolszewicką kościół był ich własnością. Jednak jak podaje portal Credo Press, w podobnych przypadkach dotyczących Kościoła prawosławnego, decyzje zawsze były inne, pozytywne dla Cerkwi.

Pch24.pl / credo.press / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply