Brat Aleksieja Nawalnego zwolniony z aresztu domowego

Moskiewski Sąd Miejski zadecydował w środę o zwolnieniu z aresztu domowego Olega Nawalnego i Lubow Sobol.

Brat uwięzionego polityka opozycji, a także prawniczka założonej przez niego Fundacji Walki z Korupcją są figurantami w sprawie o „podżeganiu do naruszania uregulowań sanitarno-epidemiologicznych”. Tak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komitet Śledczy oceniły ich wypowiedzi wzywające do uczestnictwa w niesankcjonowanych protestach ulicznych jakie 23 stycznia bieżącego roku miały wyrazić poparcie dla aresztowanego Aleksieja Nawalnego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Sąd zdecydował się uchylić wobec Nawalnego i Sobol środek zapobiegawczy w postacie aresztu domowego. Zamiast tego zastosowany został wobec nich zakaz opuszczania miejsca zamieszkania w godzinach od 8 wieczorem do 6 rano. Środek ten będzie ich obowiązywać do 23 czerwca.

W przypadku dwóch pozostałych obwinionych w tej samej sprawie – dwojga opozycyjnych radnych dzielnic Moskwy – Ludmiły Sztejn i Konstantina Jankauskasa sąd zdecydował się utrzymać areszt domowy w takim samym okresie, jak podała w środę agencja informacyjna Interfax.

Także w środę funkcjonariusze policji pojawili się w petersburskiej siedzibie lokalnego „sztabu” zwolenników Aleksieja Nawalnego. Jego koordynator Irina Fatianowa przekazała Radiu Swoboda, że policjanci przybyli przeprowadzić przeszukanie lokalu po tym gdy, jak twierdzili, otrzymali zawiadomienie, iż mogą być w nim przechowane materiały zawierające treści ekstremistyczne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie na 30 dni.

Już po aresztowaniu Nawalnego jego współpracownicy opublikowali materiał wideo, w którym opozycjonista zarzucił Władimirowi Putinowi, że za pieniądze z łapówek wystawił na brzegu Morza Czarnego pałac kosztujący 1,5 mld dolarów. W ciągu 3 dni nagranie zyskało na YouTube ponad 58 mln wyświetleń, stając się najpopularniejszym rosyjskim materiałem w tym serwisie.

23 stycznia na ulicach około 120 miast doszło do manifestacji zwolenników Nawalnego domagających się jego zwolnienia. W Moskwie i Petersburgu protestowało łącznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Do kolejnych ogólnokrajowych protestów doszło 31 stycznia, choć były one już wyraźnie mniej liczebne niż tydzień wcześniej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

2 lutego sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 koło Pokrowska w obwodzie włodziemierskim. W miejscu uwięzienia opozycjonista rozpoczął głodówkę twierdząc, że kierownictwo kolonii nie dopuszcza do niego lekarzy.

interfax.ru/svoboda.org/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz