Polska deportowała 14 cudzoziemców, w tym 32-letniego Gruzina podejrzewanego o terroryzm. Inne osoby miały być zamieszane w przemyt ludzi i przestępstwa kryminalne.

Jak 18 marca Straż Graniczna – 14 cudzoziemców zostało deportowanych z Polski w asyście Straży Granicznej. Deportowani to czterech Gruzinów, siedmiu Uzbeków oraz trzech obywateli Tadżykistanu.

W grupie imigrantów był w tym 32-letni obywatel Gruzji podejrzewany o działalność terrorystyczną. Decyzję w jego sprawie podjął minister spraw wewnętrznych i administracji po przeprowadzeniu szczegółowych analiz.

W przypadku pozostałych osób zarzuty dotyczyły m.in. organizowania nielegalnego przerzutu ludzi do Polski. Jeden z cudzoziemców miał cztery wyroki za kradzieże, kolejny dziewięciokrotnie odpowiadał przed sądem za prowadzenie samochodu po alkoholu.

Deportowani zostali przetransportowani samolotem z podkrakowskich Balic do swoich krajów pochodzenia. Operację przymusowych powrotów przeprowadziła Straż Graniczna we współpracy z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach.

Wczoraj informowaliśmy o rozbiciu gruzińskiej grupy przestępczej, która kradła baterie trakcyjne z samochodów hybrydowych. Warszawska policja podała, że zatrzymała wszystkich członków gangu. Wyrządzone przez mężczyzn szkody sięgają ćwierć miliona złotych.

Tylko od początku bieżącego roku w Polsce wydano blisko 3 tys. decyzji o nakazie opuszczenia kraju przez cudzoziemców, z czego 500 dotyczyło obywateli Gruzji.

Przestępczość cudzoziemców staje się zauważalnym problemem w Polsce. Według policyjnych statystyk, wśród wszystkich podejrzanych o przestępstwa popełnione w Polsce w roku 2024 obcokrajowcy stanowili pięć procent.

Polska policja zatrzymała w 2024 roku ponad 16 tysięcy obcokrajowców.

Pod względem narodowości, najwięcej przestępstw popełnili Ukraińcy, którzy zostali zatrzymani przez policję 9753 razy. Najczęściej łamali prawo poprzez jazdę pod wpływem alkoholu (2943 przypadki), kradzieże (930 razy) oraz oszustwa (461 przypadków).

Drugą grupą pod względem liczby zatrzymań są Gruzini, którzy w 2024 roku dopuścili się 1780 przestępstw. Najwięcej z nich dotyczyło kradzieży (472 przypadki), jazdy po alkoholu (334 przypadki) oraz posiadania narkotyków (200 przypadków).

Na trzecim miejscu uplasowali się Białorusini, którzy byli karani 1122 razy. W ich przypadku najczęstsze przestępstwa to prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (178 przypadków), kradzieże (130 przypadków) oraz przekupstwo (59 przypadków).

Czytaj: Cudzoziemcy sprawcami co 11-go przestępstwa w stolicy. Głównie Ukraińcy, Gruzini i Białorusini

Kresy.pl/strazgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz