Premier Estonii Kristen Michal zapowiedział, że wydatki na obronność przekroczą 5 proc. PKB, aby w pełni wdrożyć zalecenia wojskowe. Rząd przygotowuje długoterminowy plan finansowy i przewiduje dodatkowe inwestycje w obronność w nadchodzących latach.
We wtorek Premier Estonii Kristen Michal, wraz z minister edukacji i badań Kristiną Kallas, ministrem obrony Hanno Pevkurem oraz ministrem spraw zagranicznych Margusem Tsahkną, przedstawił przegląd planu zwiększenia inwestycji w sektor obronny Estonii. Podczas konferencji prasowej premier zaznaczył, że strategiczne cele Rosji pozostają niezmienne. „Dla Putina wszystko, co wydarzyło się od upadku Związku Radzieckiego, było błędem i dąży on do podporządkowania sobie różnych suwerennych państw” – powiedział, wskazując na zagrożenie agresją ze strony Rosji dla krajów sąsiednich, w tym państw NATO.
Premier podkreślił, że rząd przyjął zasadę zwiększenia podstawowego budżetu obronnego do co najmniej 5 proc. PKB od 2026 r. Dodał, że „aby wdrożyć zalecenia wojskowe wydane przez dowódcę Estońskich Sił Obronnych, musimy dokonać dodatkowych inwestycji, prawdopodobnie wykraczających poza ten wzrost”. Ministerstwo obrony wspólnie z resortem finansów przygotowuje długoterminowy plan finansowy w celu wdrożenia rekomendacji wojskowych, który zostanie przedstawiony rządowi w kwietniu po publikacji nowej prognozy gospodarczej.
Michal zaznaczył, że nowe zdolności wojskowe muszą zostać wdrożone natychmiast, co oznacza, że wydatki obronne prawdopodobnie przekroczą 5 proc. PKB w najbliższych latach. „Celem zwiększenia budżetu obronnego jest uniemożliwienie rosyjskiej agresji militarnej przeciwko Estonii i innym krajom NATO. Mówiąc prościej, celem jest zapobieżenie wojnie” – stwierdził.
Czytaj: “Pięta achillesowa NATO”. Media: Rosja rozmieszcza swoje siły niedaleko przesmyku suwalskiego
Rząd zobowiązał Ministerstwo Obrony do rozpoczęcia przygotowań do dodatkowych zamówień wojskowych na lata 2026-2029. Premier potwierdził, że Estonia traktuje zagrożenie ze strony Rosji jako realne i podejmie niezbędne kroki, aby zwiększyć swoje zdolności obronne. „W nadchodzących latach może to nawet przekroczyć ten poziom. Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Obrony pracują nad rozwiązaniami finansowymi, aby zapewnić wdrożenie tych środków” – dodał Michal.
Czytaj: Polska wypowiada konwencję o zakazie min przeciwpiechotnych
Czytaj także: Estonia wysyła kolejną transzę pomocy wojskowej Ukrainie
err.ee/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!