Według policyjnych statystyk, wśród wszystkich podejrzanych o przestępstwa popełnione w Polsce w roku 2024 obcokrajowcy stanowili pięć procent – oświadczył szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Przestępczość cudzoziemców staje się coraz większym problemem w Polsce. We wtorek kandydat KO Rafał Trzaskowski oraz szef MSWiA Tomasz Siemoniak wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami służb w kwestii zwalczania przestępczości zorganizowanej wśród obcokrajowców. Politycy rozmawiali z komendantem głównym policji, straży granicznej, szefem ABW oraz przedstawicielami Urzędu ds. Cudzoziemców.

“Oczywiście największe aglomeracje są w największym stopniu zagrożone przestępczością, dotyczy to też tych przestępstw, które popełniają obcokrajowcy” – oświadczył Siemoniak.

“Chcę państwa zapewnić, że dla policji, innych służb, jest to absolutnie priorytet, potwierdzany na wszystkich odprawach przy stawianiu zadań. Nie możemy pozwolić, by zorganizowane grupy przestępcze składające się z obcokrajowców burzyły porządek publiczny i zmniejszały stopień bezpieczeństwa. Wśród wszystkich podejrzanych o przestępstwa w Polsce w 2024 roku 5 proc. to obcokrajowcy. Ta liczba jest dostatecznie duża, by zajmować się tym w sposób szczególny” – kontynuował szef MSWiA.

Siemoniak zwrócił uwagę na dużą liczbę przestępstw popełnianych przez osoby narodowości gruzińskiej.

“W tych 5 proc., żeby było jasne, większość stanowią przypadki pobytu bez pozwolenia, przedłużania pobytu, pracy bez pozwolenia, jazdę bez prawa jazdy, różne przestępstwa czy wykroczenia drogowe. Tutaj, żeby mieć świadomość, że te 5 proc. to nie tylko rozboje i morderstwa” – powiedział.

“Przez ostatnie 15 lat liczba cudzoziemców wzrosła od 100 tysięcy przeciętnie do 3 mln. W tej liczbie 2 mln stanowią obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do pracy w Polsce przed wojną i ci, którzy są uchodźcami z wojny. Skala wyzwań dla wszelakich służb jest ogromna” – podkreślił minister.

“Współpracujemy z policją, dopłacamy do dodatkowych patroli, kupujemy sprzęt, wzmacniamy nasze centrum monitoringu i bezpieczeństwa właśnie po to, by Warszawa była dalej bezpiecznym miastem” – oświadczył z kolei prezydent Warszawy, kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Nawiązał do rozpoczętych przez Warszawę wraz z policją “kontroli wszystkich przewoźników”. “Przy tej okazji też są wykrywani cudzoziemcy, którzy nie mają odpowiednich dokumentów, albo wchodzą w konflikt z prawem. Dlatego współpracujemy i będziemy działać z pełną stanowczością. Warszawa jest bezpieczna, ale chcemy przeciwdziałać zagrożeniom i dlatego chcemy wysłać sygnał: zero tolerancji” – powiedział.

Polska policja zatrzymała w 2024 roku ponad 16 tysięcy obcokrajowców.

Pod względem narodowości, najwięcej przestępstw popełnili Ukraińcy, którzy zostali zatrzymani przez policję 9753 razy. Najczęściej łamali prawo poprzez jazdę pod wpływem alkoholu (2943 przypadki), kradzieże (930 razy) oraz oszustwa (461 przypadków).

Drugą grupą pod względem liczby zatrzymań są Gruzini, którzy w 2024 roku dopuścili się 1780 przestępstw. Najwięcej z nich dotyczyło kradzieży (472 przypadki), jazdy po alkoholu (334 przypadki) oraz posiadania narkotyków (200 przypadków).

Na trzecim miejscu uplasowali się Białorusini, którzy byli karani 1122 razy. W ich przypadku najczęstsze przestępstwa to prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (178 przypadków), kradzieże (130 przypadków) oraz przekupstwo (59 przypadków).

Statystyki pokazują, że mimo spadku ogólnej liczby zatrzymań, problemy z przestrzeganiem prawa przez obcokrajowców są zauważalne.

W ostatnich miesiącach polskie służby odnotowały wzrost aktywności gangów pochodzących ze Wschodu. Jak informowała Rzeczpospolita, grupy te działają w sposób bezwzględny, dokonując brutalnych rabunków w biały dzień, często w miejscach publicznych. Napady mają miejsce na ruchliwych ulicach i w centrach dużych miast, a ich ofiarami stają się osoby podejmujące większe sumy pieniędzy z banków, właściciele kantorów oraz osoby posiadające cenne przedmioty.

Czytaj także: Ekspert: Jedna czwarta Gruzinów w Polsce łamie prawo

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply