GUS: Liczba Polaków na emigracji się zwiększa

Na koniec 2017 roku na emigracji przebywało 2,5 mln Polaków, o 25 tys. więcej niż w roku 2016 – podaje Główny Urząd Statystyczny w swoim najnowszym raporcie.

„W końcu 2017 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 540 tys. mieszkańców naszego kraju, tj. o 25 tys. (1 proc.) więcej niż w 2016 roku. W krajach europejskich przebywało około 2 241 tys. osób (o 27 tys. więcej niż w 2016 r.), przy czym zdecydowana większość – około 2 121 tys. – w państwach członkowskich UE. Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Wielkiej Brytanii (793 tys.), Niemczech (703 tys.), Holandii (120 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.)” – czytamy w komunikacie.

GUS podaje także, że w 2017 r. odnotowano wzrost liczby Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, czyli w głównych krajach docelowych emigracji z Polski w ostatnich latach. W przypadku Wielkiej Brytanii w porównaniu do 2016 r. odnotowano wzrost o 5 tys. (0,6 proc.), z kolei w Niemczech liczba przebywających Polaków zwiększyła się o 16 tys. (ok. 2,3 proc.).

Zwiększyła się także o 4 tys. (3,4 proc.) liczba emigrantów z Polski przebywających w Holandii oraz nieznacznie w takich krajach UE jak Austrii, Danii i Szwecji. Natomiast niewielki spadek liczby emigrantów z Polski w stosunku do roku poprzedniego odnotowano w Hiszpanii, Grecji i Włoszech.

Zobacz także: Wielka Brytania nie jest już głównym celem emigracji Polaków

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jednocześnie nastąpił dalszy wzrost liczby osób, zameldowanych na stałe w Polsce, a przebywających przez okres powyżej 3 miesięcy w krajach europejskich nienależących do UE – najwięcej takich osób przebywało w Norwegii (ok. 85 tys. – podobnie jak rok wcześniej), wzrost liczby Polaków raportują m.in. Szwajcaria i Islandia” – podaje GUS.

Urząd podkreśla jednak, że wyniki szacunku pokazują przede wszystkim trend oraz kierunki wyjazdów Polaków i nie powinny być traktowane jako „twarde” dane, a jako wartości przybliżone.

stat.gov.pl/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz