Według “Dziennika Gazety Prawnej” już w przyszłym roku pod obrady Sejmu może trafić projekt ustawy, który wydzieli aglomerację warszawską z województwa mazowieckiego.

“Ustawa powinna być wniesiona do Sejmu po wyborach prezydenckich, czyli w drugiej połowie 2020 r.” – powiedział Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. Gazeta nie dysponuje dokładniejszymi informacjami na temat zamiarów rządu i partii rządzącej ale w grę wchodzi prawdopodobnie wydzielenie aglomeracji warszawskiej z województwa mazowieckiego. Funkcję marszałka nowego województwa przejąłby więc obecny prezydent Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

“Zastanawiamy się, czy tego stanu nie utrzymać na stałe, by nie mnożyć niepotrzebnie bytów” – powiedział Sobolewski co oznaczało by stałe powiązanie stanowiska prezydenta stolicy ze stanowiskiem marszałka nowego województwa. Obecnie w systemie administracyjnym państwa występują tylko miasta na prawach powiatu, w którym prezydent wypełnia jednocześnie funkcje przewidziane dla starostów. Sam Trzaskowski nie skomentował tych informacji, jak podaje telewizja Polsat News.

Skomentował je natomiast marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który w przypadku ustawowej zmiany mógłby stracić sprawowane od 18 lat stanowisko, bowiem wraz z ustaleniem nowych granic PiS planuje przeprowadzenie przedterminowych wyborów do sejmiku. “PiS nie przebiera w środkach. Jak widać, frustracja po przegranych na Mazowszu wyborach jest tak wielka, że są gotowi rozbić region tylko po to, aby przejąć w nim władzę. Nie udało się w demokratycznych wyborach, to może uda się, dzieląc Mazowsze i wyjmując z niego Warszawę. Przyznam szczerze, że ciągle nie mogę uwierzyć w realność tych zapowiedzi” – powiedział Struzik.

Obecnie władzę w województwie mazowieckim sprawuje koalicja Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowoczesnej. Jednak jak pokazują wyniki ostatnich wyborów samorządowych, partie liberalne zostały zasilone głosami głównie w aglomeracji warszawskiej natomiast na mazowieckiej prowincji wysokie jest poparcia dla PiS.

Czytaj także: Trzaskowski: Deklaracja LGBT jest w Warszawie realizowana

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply