W piątek 11 listopada 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. W całym kraju zaplanowano uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości.

Główne obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudyodbędą się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Weźmie w nich udział także prezydent Litwy, Gitanas Nauseda. Po południu ulicami stolicy tradycyjnie przejdzie Marsz Niepodległości.

Oficjalne uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się po godzinie 8:00. Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

 

W ten sam sposób twórców II RP uczczą: premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

O godzinie 9:00 prezydent Duda wręczy w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Święta Niepodległości. Zaplanowane jest wystąpienie głowy państwa. W uroczystości ma uczestniczyć m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński.

O godzinie 10:00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Uczestniczyć będą prezydenci Polski i Litwy wraz z małżonkami, a także premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Centralne obchody Święta Niepodległości, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbędą się w południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Zaplanowano uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wystąpienia wygłoszą prezydenci Duda oraz Nauseda. Później prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu złożą wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Według oficjalnego programu, zaplanowane jest też spotkanie par prezydenckich Polski i Litwy z zaproszonymi gośćmi oraz korpusem dyplomatycznym.

Około godziny 14:00 z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy ma wyruszyć organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości. Uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi na błonia Stadionu Narodowego. W tym roku marsz odbywa się pod hasłem „Polska państwem narodowym”.

Po południu politycy PiS na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim wezmą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie. Po Mszy św. w katedrze wawelskiej udadzą się na spotkanie do hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie szef PiS wygłosi przemówienie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczą także politycy opozycji. Parlamentarzyści KO, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceszef PO Tomasz Siemoniak i wiceszef klubu KO Rafał Grupiński, złożą w piątek rano kwiaty m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikami Ojców Niepodległości. Rano wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) wraz z delegacją złoży kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa na Plac Trzech Krzyży.

W okresie II RP, czy po odzyskaniu niepodległości po okresie zaborów, toczono ostre spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostatecznie Sejm RP w 1937 r. uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada „jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”.

W 1945 roku władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, a obchodzenie Święta Niepodległości 11 listopada zostało zakazane i groziło karami represjami. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r.

Przeczytaj: Dlaczego obchodzimy święto Niepodległości w dniu 11 listopada?

KPRP / PAP / rmf24.pl /  Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply