Pentagon zatwierdził pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln dol. Obejmuje m.in. rakiety do systemu przeciwlotniczego HAWK, systemy obrony powietrznej Avenger z rakietami Stinger oraz amunicję artyleryjską.

W czwartek Departament Obrony USA ogłosił zatwierdzenie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln dolarów, w formie tzw. wypłaty prezydenckiej.

W ramach niniejszego pakietu, Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie rakiety do systemu przeciwlotniczego HAWK, cztery systemy obrony powietrznej Avenger i rakiety Stinger. Na Ukrainę zostanie też wysłana dodatkowa amunicja dla systemów artylerii rakietowej HIMARS, 21 tys. pocisków artyleryjskich kal. 155 mm plus 500 sztuk precyzyjnie naprowadzanych, 10 tys. pocisków moździerzowych kal. 120 mm, 100 pojazdów Humvee, 400 granatników i broń ręczną z ponad 20 mln sztuk amunicji. Amerykanie wyślą też ukraińskiej armii sprzęt burzący do usuwania przeszkód, systemy optyczne oraz sprzęt z ubraniami na zimę.

W obliczu nieubłaganych i brutalnych ataków powietrznych Rosji na ukraińską cywilną i krytyczną infrastrukturę, dodatkowe zdolności obrony powietrznej mają kluczowe znaczenie” – powiedziała na konferencji prasowej wicerzeczniczka Pentagonu, Sabrina Singh.

Zaznaczyła też, że rakiety dla systemu HAWK zostaną odnowione ze środków Ukraine Security Assistance Initiative i będą uzupełnieniem dla wyrzutni tego systemu, dostarczonych przez Hiszpanię. Oficjalnie nie podano, ile takich rakiet trafi na Ukrainę. Z kolei systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Avenger, wykorzystujące rakiety Stinger, mają zapewnić dodatkowe zdolności obrony dla ukraińskich wojsk i infrastruktury krytycznej przed atakami dronów i śmigłowców, a także rakiet manewrujących.

Czytaj także: Hiszpania przekaże Ukrainie kolejne systemy Hawk

Omawiany pakiet to już 25. wypłata prezydencka na sprzęt z magazynów Pentagonu od sierpnia 2021 roku.

Pod koniec października pisaliśmy, że Ukraina oczekuje, iż Amerykanie dostarczą jej amunicję kasetową, której eksport z USA jest zabroniony, a także rakietowych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Avenger do zwalczania irańskich dronów.

Przypomnijmy, że o zamiarze przekazania przez Hiszpanię czterech rakietowych systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Hawk poinformowano w połowie października br. Jakiś czas później agencja Reuters podała, że USA rozważają wysłanie Ukrainie starszych wersji systemów HAWK, które od dziesięcioleci znajdują się w magazynach, by pomóc Ukraińcom bronić się przed atakami rosyjskich rakiet manewrujących i dronów-kamikadze.

System przeciwlotniczy krótkiego zasięgu AN/TWQ-1 Avenger może niszczyć cele na dystansie 5-7 km, w zależności od wersji zastosowanego pocisku rakietowego. Przeznaczony jest do zwalczania samolotów i śmigłowców, a także rakiet manewrujących. W niektórych wersjach, samochód-platforma jest wyposażona dodatkowo w karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Wykazuje się on wysoką dokładnością, dzięki połączeniu z dalmierzem laserowym.

Defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz