Prezydent Łotwy Raimonds Vējonis wycofa nominację Janisa Bordānsa na premiera i będzie kontynuował rozmowy z partiami politycznymi o kolejnym możliwym kandydacie po obchodach Święta Niepodległości – dowiedziała się agencja informacyjna LETA.

„Oczekuję, że partie polityczne wykorzystają ten czas na ciągłe konsultacje i poszukiwanie wspólnej płaszczyzny” – powiedział łotewski prezydent.

Po święcie przypadającym na 18. listopada Vējonis planuje spotkać się z Aldisem Gobzemsem, kandydatem na premiera zaproponowanym przez partię „Czyje jest państwo”, oraz Artisem Pabriksem, kandydatem na premiera partii „Dla Rozwoju”.

Jak dowiedziała się LETA, jeszcze dzisiaj Vējonis podpisze decyzję o odwołaniu nominacji Bordānsa.

Służba prasowa łotewskiego prezydenta podała, że Bordāns poinformował w środę Vējonisa o fiasku swoich rozmów na temat sformowania rządu. Szef konserwatystów przyznał, że nie był w stanie utworzyć rządu, który mógłby uzyskać większość głosów w łotewskim Sejmie.

Po tym, jak Bordāns został nominowany na premiera, ugrupowania „Dla Rozwoju” oraz Sojusz Narodowy ogłosiły, że nie wezmą udziału w dalszych rozmowach o formowaniu rządu. Bordāns przyznał, że rząd, który planował utworzyć, nie jest możliwy. Niedoszły premier uznał decyzję innych partii o wycofaniu się z rozmów za nieodpowiedzialną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, 6. października na Łotwie odbyły się wybory parlamentarne, które wygrała socjaldemokratyczna partia Zgoda, z której list startują lokalni Rosjanie, zdobywając 23 mandaty w 100-osobowym Sejmie. Partia ta uznawana za prorosyjską ma jednak małą zdolność koalicyjną i rozmowy koalicyjne toczą pozostałe partie – Nowa Partia Konserwatywna (16 mandatów), nowe na scenie parlamentarnej „Czyje Jest Państwo?” (16 mandatów), liberałowie z „Dla rozwoju!” (13 mandatów), Sojusz Narodowy – Wszystko dla Łotwy (13 mandatów), Unia Zielonych i Rolników dotychczasowego premiera Mārisa Kučinskisa (11 mandatów) i liberalna Nowa Jedność (8 mandatów).

Kresy.pl / LETA
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz