Socjaldemokratyczna Partia „Zgoda” z której list startują lokalni Rosjanie, wygrała sobotnie wybory parlamentarne na Łotwie. Drugie miejsce zajęła nowa partia polityczna.

Jak informuje w niedzielę rano portal Onet po przeliczeniu głosów z 80% lokali wyborczych „Zgoda” ma poparcie na poziomie 20,5% czyli największe spośród  wszystkich partii startujących w wyborach. Kolejne miejsca zajęła partia nowa na scenie parlamentarnej „Czyje Jest Państwo?” z poparciem niemal 14% głosujących. Porównywalną liczbę głosów otrzymała Nowa Partia Konserwatywna – to również nowa partia, która także zadebiutuje w parlamencie.

Na czwartym miejscu znalazła się koalicja partii liberalnych „Dla rozwoju!” zdobywając niebo ponad 11% głosów. Z jej list do parlamentu także wejdzie wielu nuworyszy politycznych. Sojusz Narodowy – Wszystko dla Łotwy otrzymał podobny wynik, tak jak i Unia Zielonych i Rolników premiera Mārisa Kučinskisa. Do parlamentu dostała się jeszcze liberalna Jedność na którą zagłosowało 6,4% wyborców. Wśród kilku list, progu wyborczego nie przekroczyła lista Rosyjskiego Związku Łotwy, którą poparło około 3,2% głosujących.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Partia „Zgoda”, która opowiada się za polepszeniem relacji z Rosją i na której czele stoi etniczny Rosjanin, mer Rygi Nił Uszakow, wygrała wybory parlamentarne już po raz trzeci. Jednak poprzednio łotewskie partie odmawiały zawierania z nią koalicji, spychając „Zgodę” do opozycji. Jednak komentatorzy zastanawiają się czy politycy partii „Czyje Jest Państwo?” występujący przeciw łotewskiej elicie rządzącej będą skłonni utrzymywać ten kordon sanitarny. Wyborcy dość wyraźnie opowiedzieli się bowiem za koniecznością politycznej zmiany wybierając wielu nowych polityków i odwracając się od rządzącej koalicji Sojuszu Narodowego i Unii Zielonych i Rolników, które w porównaniu do poprzednich wyborów straciły połowę głosów.

Czytaj także: Łotwa – znikający kraj

onet.pl/bbc.com/reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz